Minął majowy długi weekend, a więc nadszedł czas na podsumowanie poprzedniego miesiąca w portalu Znam Swoje Prawo. Co czytaliście najchętniej?
1. Upadłość konsumencka w 2016 roku
Kolejny miesiąc z rzędu wśród pięciu najczęściej czytanych artykułów znalazł się materiał radcy prawnego Izabeli Rajczyk o upadłości konsumenckiej po zmianach od 1 stycznia 2016 roku.
Dowiecie się z niego chociażby o tym, że z wnioskiem o stwierdzenie upadłości obok wierzycieli wystąpią teraz także dłużnicy.
Co ważne, odbywa się to na specjalnym formularzu, nie zaś w zwykłej formie pisemnej.
Tymczasem upadłość konsumencka małżonków zostaje nadal odrębna.
2. Zmiany w prawie bankowym. Wygaszanie nieużywanych rachunków bankowych i ułatwienia dla spadkobierców
Tym razem z innym tekstem, ale na drugim miejscu ponownie aplikantka adwokacka Magdalena Jaczewska.
Tematyka dotyczy zmian w prawie bankowym.
Mowa przede wszystkim o obowiązku informowania o wszystkich posiadanych rachunkach bankowych oraz wygaszaniu uśpionych rachunków (np. w związku ze śmiercią posiadacza rachunku).
Magdalena Jaczewska współpracuje z Kancelarią Prawniczą Kruk i Wspólnicy.
3. Jak uzyskać zezwolenie na sprzedaż alkoholu w cateringu?
Aplikant radcowski Piotr Jankowski w artykule „na czasie”, dotyczącym zezwoleń na sprzedaż alkoholu w cateringu.
W nim natomiast szczegóły tego, jak takie zezwolenie można uzyskać, a co jeszcze ważniejsze – jakich formalności trzeba dopełnić przy ubieganiu się o zezwolenie.
Piotr Jankowski prowadzi bloga Prawo w hotelu, restauracji, kawiarni.
4. Problematyka kserokopii i fotokopii akt w świetle polskiej procedury cywilnej
Podsumowanie na czwartej lokacie znów należy do Magdaleny Jaczewskiej.
Wpis popularny od dobrych kilku miesięcy – wyjaśniający kwestie związane z kserokopiami i fotokopiami akt sądowych w naszym postępowaniu cywilnym.
Autorka opisała tu problemy natury praktycznej przy sporządzaniu kserokopii i fotokopii akt – np. w zakresie kosztów sądowych.
Pojawia się też pytanie, czy sporządzenie kserokopii bądź fotokopii akt jest równoznaczne ze skutecznym doręczeniem?
5. Projekt ustawy o obrocie ziemią rolną. Brak prawa pierwszeństwa
Zamykającym podsumowanie miesiąca grudnia jest radca prawny Paweł Gazda, omawiający projekt ustawy o obrocie ziemią rolną w aspekcie braku prawa pierwszeństwa.
Agencja Nieruchomości Rolnych zyskuje nowe możliwości kosztem zwykłych właścicieli nieruchomości rolnych a także osób, które straciły ziemie na mocy tzw. Dekretu Bieruta.
Dekret Bieruta to akt, na mocy którego na własność gminy m.st. Warszawy przechodziły wszelkie grunty w przedwojennych granicach miasta. Został on wydany 26.10.1945 roku przez Krajową Radę Narodową.
Ówczesna władza wywłaszczenie uzasadniała zniszczeniami, jakie pozostawiła II wojna światowa w Warszawie, oraz oczywiście potrzebami mieszkańców.
Dekret Bieruta przewidywał wynagrodzenie, czy może lepiej – rekompensatę za utraconą własność. Było to tzw. prawo własności czasowej. Formalnie można było się ubiegać o nie, lecz niestety w większości działania te skazane były na niepowodzenie.
Dzisiaj, wykorzystując różne drogi prawne, można próbować albo odzyskać własność albo uzyskać odszkodowanie za nieruchomości zabrane na mocy Dekretu Bieruta.
Radca prawny Paweł Gazda publikuje swoje materiały na blogu Wywłaszczenia.
Zdjęcie: Nikolett Emmert
***
Wzbogacenie a zużycie nakładów – rozstanie partnerów, a remont
Wyobraźmy sobie następującą sytuację: partner przeprowadził remont mieszkania partnerki, na co przeznaczył blisko 50 000 złotych.
Dla partnerki nakłady te stanowią wzbogacenie.
Czy rozstając się po kilku latach, podczas których mieszkali razem w wyremontowanym mieszkaniu, partnerka powinna zwrócić partnerowi w całości poniesione przez niego koszty, czy może uwzględnić w rozliczeniu zużycie nakładów? [Czytaj dalej…]