Bus z przyczepą o łącznej dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) przekraczającej 3,5 tony – tachograf, obowiązkowe dokumenty i opłata e-TOLL

Autor: Redakcja w kategorii: Transport

Bus z przyczepą

W niniejszym wpisie przedstawimy podstawowe obowiązki spoczywające na Tobie, gdy prowadzisz firmę przewozową i wykorzystujesz bus z przyczepą o łącznej dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) przekraczającej 3,5 tony.

 

Bus z przyczepą musi posiadać tachograf

Z obowiązku posiadania tachografu zwolnione są busy o DMC do 3,5 tony – uchylenie to dotyczy zarówno przewozów międzynarodowych, krajowych i na potrzeby własne.

Natomiast w sytuacji, gdy przejazdy dotyczą zespołu pojazdów składających się z busa i przyczepy, a których DMC przekracza 3,5 tony – muszą one posiadać tachograf.

Brak tachografu zagrożony jest karą do 10 000 złotych.

Nie posiadanie tachografu to naruszenie 6.1.1 załącznika nr 3 do ustawy o transporcie drogowym. Stanowi to najpoważniejsze naruszenie (NN) i grozi wszczęciem postępowania dotyczącego dobrej reputacji.

 

Zespół pojazdów – dokumenty

W przypadku busa i przyczepy, czyli zespołu pojazdów, których DMC przekracza 3,5 tony konieczne jest, abyś posiadał następujące dokumenty:

  • Zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego (w przypadku zarobkowych przewozów krajowych)
  • Licencja wspólnotowa (gdy wykonujesz zarobkowe przewozy międzynarodowe)
  • Zaświadczenie na przewozy drogowe na potrzeby własne w krajowym niezarobkowym transporcie drogowym rzeczy (w przypadku krajowych przewozów na potrzeby własne)
  • Zaświadczenie na przewozy drogowe na potrzeby własne w międzynarodowym transporcie drogowym rzeczy (gdy wykonujesz międzynarodowe przewozy na potrzeby własne).

 

Opłata e-TOLL

E-TOLL to system służący do poboru opłaty za przejazd po płatnych odcinkach autostrad, dróg ekspresowych i krajowych zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). O e-TOLL przeczytasz tutaj.

Każdy przejazd busem z przyczepą o łącznej dopuszczalnej masie całkowitej pojazdu i przyczepy powyżej 3,5 tony podlega opłacie e-TOLL.

Opłatę musisz uiścić nawet w przypadku przejazdu na pusto i w celach prywatnych.

Za brak opłaty e-TOLL grożą surowe kary pieniężne.

 

***

Bus o DMC do 3,5 tony wykorzystywany do przewozów na potrzeby własne nie musi posiadać tachografu. O tym i o innych wyjątkach w stosowaniu tachografu przeczytasz w artykule Bus z przyczepą a tachograf. Znajdziesz go na blogu prawnicytransportu.pl.

 

📌

Po przeczytaniu „Bus z przyczepą o łącznej dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) przekraczającej 3,5 tony – tachograf, obowiązkowe dokumenty i opłata e-TOLL”, zapraszamy również do lektury:

Specustawa dla transportu – wojna na Ukrainie

Konferencja dla managerów w branży transportowej

 

Photo by Markus Winkler on Unsplash

Poprzedni wpis:

Następny wpis: