RTG i jego opis warto skonfrontować

Autor: Redakcja w kategorii: Błąd medyczny, Prawo dla każdego, Zdrowie i medycyna

RTG jest bardzo popularnym badaniem diagnostycznym. Nic w tym dziwnego, bo dzięki niemu można poznać i ocenić stan pacjenta przed podjęciem leczenia. Potem zaś można też sprawdzić, czy zabieg (np. repozycja, czyli nastawienie kości) odbył się w sposób prawidłowy.

A często dobrze jest to zrobić, bo błędy lekarzy nie należą do rzadkości, o czym piszę na swoim blogu – W TYM MIEJSCU.

RTG i jego opis warto skonfrontować

RTG i jego opis warto skonfrontować

Interpretacja badania RTG może okazać się niewłaściwa, co jest ewidentnym błędem lekarza.

Natomiast RTG znacznie częściej wskazuje nie tyle na błąd lekarza interpretującego zdjęcie rentgenowskie, co chirurga-ortopedy przeprowadzającego zabieg.

Właśnie dlatego, kiedy otrzymujemy wynik RTG w postaci kliszy rentgenowskiej bądź na płycie CD – wraz z załączonym opisem badania – warto je ze sobą skonfrontować.

          >>> Jeśli dentysta prywatny spowoduje szkodę podczas leczenia, można pozwać go wykorzystując dwie konstrukcje prawne. Sprawdź jakie we wpisie: Dentysta pociągnięty do odpowiedzialności

Potwierdza to następujący fragment opinii biegłego:

Na podstawie analizy przedstawionych powyżej radiogramów, złamanie kości piszczelowej było złamaniem wieloodłamowym, w tym z jednym dużym odłamem pośrednim. Jak wynika z oceny radiogramu  pooperacyjnego z dnia (…) operacja polegała na otwartej repozycji złamania i jego zespoleniu blachą i śrubami. Podczas operacji nie dokonano zespolenia dużego odłamu pośredniego z blachą i z odłamem bliższym. Do zespolenia blaszki z odłamami kostnymi użyto osiem z czternastu  śrub przewidzianych przez producenta implantu,  co ze względu na duży skos szpary złamania było możliwe a wręcz konieczne, pozostawiając rotacyjne przemieszczenie odłamu dalszego – jest to duży błąd techniki operacyjnej. Również w wyniku niepełnej  repozycji pozostało widoczne  na zdjęciu duże oddalenie odłamy bliższego i pośredniego. Taka sytuacja spowodowała, że zespolenie było niestabilne, nie gwarantujące  powstania zrostu.

Wszystko wskazuje na to, że badanie RTG ujawniło błąd chirurga-ortopedy, a pacjent wygra dzięki temu proces o odszkodowanie oraz zadośćuczynienie… 🙂

Zdjęcie Harlie Raethel pochodzi z Unsplash

***

Dokumentacja medyczna niezwykle istotna

Dziś wpis o tym, jak ważna jest dokumentacja medyczna podczas przygotowywania pozwu o odszkodowanie za błędy medyczne.

Dlaczego warto się o nią postarać?

Dlaczego warto to zrobić jak najszybciej? [Czytaj dalej…]

Poprzedni wpis:

Następny wpis: