Czy jesteś polskim rezydentem podatkowym?

Autor: Redakcja w kategorii: PIT, Podatki

Każdy z nas jest rezydentem podatkowym jakiegoś państwa. A z tym faktem nieodłącznie wiąże się obowiązek zapłaty podatku w jakimś kraju.

Rezydencja podatkowa jest stanem prawnym niezależnym – uwaga – od obywatelstwa. Możesz być obywatelem polskim, ale równocześnie rezydentem dla celów podatkowych na Kajmanach, nie posiadając tamtejszego paszportu.

Tak, tak! Obywatelstwo nie ma większego znaczenia dla celów podatkowych. Z tego powodu właśnie wszelkie ustawy podatkowe nie posługują się pojęciem obywatel, ale zawierają inne terminy na określenie rezydencji podatkowej.

Rezydent podatkowy podlega podatkowi od wszelkich swoich dochodów. Tam, gdzie jesteś rezydentem podatkowym, tam musisz zapłacić podatek od wszystkich swoich dochodów, obojętnie gdzie je uzyskałeś. Jakieś państwo zawsze rości sobie prawa do opodatkowania Twoich, tzw. ogólnoświatowych, zysków.

W zasadzie nie jest możliwe takie ułożenie swoich interesów, by nigdzie nie nabyć tytułu rezydenta. Zatem musisz pogodzić się „niestety” z faktem, iż – czy to w Polsce, czy gdzieś indziej – któreś państwo wyciągnie rękę po udział w Twoich wszystkich dochodach.

Bywa jednak, że dwa państwa roszczą sobie prawo do objęcia rezydencją podatkową tej samej osoby. Pomyśl, jakim mógłbyś być kąskiem dla wielu państw, gdybyś na swoich globalnych interesach zarabiał miliard dolarów rocznie!

Między takimi państwami często powstają realne spory. Co wtedy? Zajrzyj do mojego bloga jeśli Cię to interesuje >>

***

Masz pytanie? Skorzystaj z szybkiej porady prawnej przez internet!

Poprzedni wpis:

Następny wpis: