Czy matka po rozwodzie może przeprowadzić się z dzieckiem bez zgody ojca dziecka?

Autor: Redakcja w kategorii: Rozwód

Przeprowadzić się z dzieckiem

Jesteś po rozwodzie. Majątek został podzielony, grafik z kontaktami z dzieckiem ustalony. I nagle dowiadujesz się od dziecka, że mama przeprowadza się z „nowym tatusiem” na drugi koniec Polski, no i oczywiście zabiera Twojego szkraba. Czy matka może w takiej sytuacji bez zgody ojca wyprowadzić się z dzieckiem?

Czy matka może przeprowadzić się z dzieckiem po rozwodzie? Pełnia praw rodzicielskich

W sytuacji gdy oboje rodzice mają pełną władzę rodzicielską, to każde z nich jest uprawnione i zobowiązane do jej wykonania. Zmiana miejsca zamieszkania zalicza się do tzw. istotnych spraw dziecka. Mama powinna najpierw uzyskać zgodę ojca na przeprowadzkę.

Jeżeli były się nie zgadza? Sprawa się komplikuje. Matka/ojciec powinni wystąpić do sądu z wnioskiem o rozstrzygnięcie o istotnych sprawach dziecka tj. o wyrażenie zgody na zmianę miejsca zamieszkania dla latorośli.

Ojciec dziecka ma ograniczone prawa rodzicielskie

Sąd Najwyższy w jednym ze swoich orzeczeń określił, że ograniczenie praw rodzicielskich jednego z rodziców, w tym przypadku ojca, nie wyłącza go automatycznie od współdecydowaniu o niektórych istotnych sprawach dziecka. Sąd podkreślił, że nie każda decyzja musi być podejmowana wspólnie. Jednak to od sposobu rozstrzygnięcia zależeć może dalsza możliwość wykonywania uprawnień i obowiązków drugiego rodzica.

Gdy chcemy przeprowadzić się z dzieckiem do innej miejscowości, to powinniśmy uzyskać zgodę byłego małżonka.

W sytuacji, gdy mąż miałby ograniczone prawa rodzicielskie, ale pozostawiono by mu prawo do współdecydowania o wyborze szkoły, a mama dziecka zmieniłaby i miejsce zamieszkania i szkoły bez jego zgody, naraziłaby się na wystąpienie przez niego do sadu z wnioskiem o zmianę sposobu wykonywania władzy rodzicielskiej.

Każdy przypadek jest inny – Sąd może uznać taką przeprowadzkę za zgodną z dobrem dziecka.

Tak czy inaczej najlepiej byłoby, porozmawiać ze swoim byłym i zaproponować korzystne rozwiązania dla obydwu stron, a potem się przeprowadzać. Wiadomo jednak, że do tanga trzeba dwojga…

Przeczytaj artykuł Zmiana miejsca zamieszkania dziecka po rozwodzie. Znajdziesz go na blogu Adwokat o rozwodzie.

📌

Po przeczytaniu „Czy matka po rozwodzie może przeprowadzić się z dzieckiem bez zgody ojca dziecka?”, zapraszamy również do lektury:

Dlaczego nie dostaniesz rozwodu kościelnego?

Awizowana przesyłka z sądu została zwrócona

Photo by Kadarius Seegars on Unsplash

Poprzedni wpis:

Następny wpis: