Jestem dłużnikiem, czy mogę dokonać darowizny?

Autor: Redakcja w kategorii: Darowizna, Wierzytelności i długi

Jestem dłużnikiem, czy mogę dokonać darowizny?Jestem dłużnikiem, czy mogę dokonać darowizny? Dług a darowizna. Czy warto dokonać darowizny z perspektywy dłużnika? Więcej na ten temat w artykule” Czy osoba zadłużona może dokonać darowizny?“.

Osoba zadłużona może oczywiście dokonać darowizny. Umowa darowizny pomiędzy osobą zadłużoną a osobą trzecią jest ważna między stronami tej umowy.

Wierzyciel może jednak zaskarżyć ją za pomocą Skargi Pauliańskiej. Mówi o tym art. 527 § 2 Kodeksu cywilnego.

Co to oznacza?

Wierzyciel może doprowadzić do stanu, w którym umowa darowizny zawarta między dłużnikiem a osobą trzecią będzie bezskuteczna wobec wierzyciela.

To spowoduje, że będzie miał prawo do dochodzenia swoich roszczeń z darowanego majątku.

Czy warto?

Darowizna nie uchroni majątku przed komornikiem. Może za to sprawić wiele trudności nieprzyjemności osobie obdarowanej.

Uchylanie lub udaremnianie zaspokojenia wierzyciela może podlegać odpowiedzialności karnej.

***

Po przeczytaniu: “Jestem dłużnikiem, czy mogę dokonać darowizny?”, zapraszamy również do lektury:

Obraz Gerd Altmann z Pixabay

 

Poprzedni wpis:

Następny wpis: