Czy komornik może pobrać opłaty z podatkiem VAT?
Komornik sądowy nie może podwyższyć opłat egzekucyjnych pobieranych przez siebie od dłużnika o podatek VAT.
Dowiedz się, gdzie znajdziesz podstawę prawną i czy należy Ci się zwrot, jeśli podatek został pobrany.
Z czego to wynika?
SN w uchwale siedmiu sędziów o sygn. III CZP 97/16 stwierdził, że komornik nie może podwyższyć opłat egzekucyjnych, pobieranych na podstawie art. 49 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji, o podatek od towarów i usług.
>>> Czy istnieje uniwersalny wzór umowy o podwykonawstwo robót budowlanych? Przeczytaj artykuł: Co powinna zawierać umowa o podwykonawstwo na roboty budowlane?
Podatek zawiera się już w opłatach egzekucyjnych i komornicy nie mogą go dodatkowo naliczać.
Jeśli podatek został pobrany, możesz wystosować wezwanie do zwrotu kwot nienależnie pobranych jako podatek VAT.
***
Odpowiedzialność przedsiębiorcy za zobowiązania
Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą może przeobrazić się w spółkę kapitałową, czyli spółkę akcyjną lub spółkę z o.o. Co się dzieje w przypadku gdy na przedsiębiorcy ciążą długi?
Zapewne często słyszysz, że niełatwo jest odzyskać pieniądze od przedsiębiorcy lub spółki, ponieważ nieoczekiwanie [Czytaj dalej…]
***
Zasiłek macierzyński a własna firma
Co z zasiłkiem macierzyńskim na działalności gospodarczej? Prowadzisz własną firmę i jesteś w ciąży? Dowiedz się o zasiłku macierzyńskim.
Bez wątpienia tzw. ustawa zasiłkowa (ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa z dnia 25 czerwca 1999 r.) jest aktem prawnym trudnym w odbiorze dla nie-prawników.
Tym bardziej [Czytaj dalej…]