Odpowiedzialność przedsiębiorcy za zobowiązania

Autor: Redakcja w kategorii: Biznes i firma, Prawo dla biznesu, Wierzytelności i długi

Odpowiedzialność przedsiębiorcy za zobowiązaniaOsoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą może przeobrazić się w spółkę kapitałową, czyli spółkę akcyjną lub spółkę z o.o. Co się dzieje w przypadku gdy na przedsiębiorcy ciążą długi? Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo w artykule Odpowiedzialność za długi przedsiębiorcy.

Zapewne często słyszysz, że niełatwo jest odzyskać pieniądze od przedsiębiorcy lub spółki, ponieważ nieoczekiwanie znikają lub zakładają nowe spółki.

Odpowiedzialność przedsiębiorcy za zobowiązania, który się przekształcił w spółkę akcyjną, figurują również na tej spółce.

Motywy przekształcenia przedsiębiorcy w spółkę akcyjną mogą być różne:

  • szukanie nowych wyzwań
  • rozwijanie działalności
  • chęć uwiarygodnienia się przed inwestorami
  • zdobycie dodatkowego kapitału
  • ucieczka przed długami

Odzyskanie długu

Wyobraź sobie, że jesteś przedsiębiorcą, masz swoją firmę i sprzedajesz jakieś towary. Twój klient (także przedsiębiorca) zamówił towary na kwotę 20 tys. zł. Wpłacił 5000, a resztę należności miał zapłacić w ratach, niestety mijają miesiące a ty pieniędzy nie otrzymałeś.

Co teraz zrobić?

Kierujesz do niego wezwania, dzwonisz, ale nie przynosi to żadnego rezultatu. Nieoczekiwanie orientujesz się, że dłużnik nie ma już starego biznesu, a przekształcił się w spółkę akcyjną.

Spokojnie, nadal istnieje szansa na to, aby odzyskać należność. Jeśli dłużnik sądził, że przekształcenie w spółkę akcyjną mu pomoże, to się pomylił.

Odpowiedzialność  przedsiębiorcy za zobowiązania

Po zmianie przedsiębiorcy w spółkę akcyjną, spółka staje się właścicielem majątku tej osoby. W przypadku gdy przedsiębiorca był właścicielem maszyn, urządzeń, miał pieniądze, to obecnie należą do spółki.

Przedsiębiorca ni stąd, ni zowąd nie znika z życia gospodarczego, ale jego majątek staje się elementem spółki akcyjnej.

Nowo powstała spółka akcyjna także ponosi odpowiedzialność za zobowiązania przedsiębiorcy spowodowane przed przekształceniem. Spółka będzie odpowiadać solidarnie z nim.

Przedawnienie długu

Pamiętaj! Na zgłoszenie roszczenia masz tylko trzy lata od dnia przekształcenia przedsiębiorcy w spółkę akcyjną.

Termin ten wydaje się bardzo krótki, niestety taki termin określono i zdecydowano się na trzy lata.

Pamiętaj!  Przedłożenie  roszczenia to nie jest wysłanie wezwania do zapłaty, ale wysłanie pozwu do sądu. Tylko w ten sbosób można przerwać bieg terminu przedawnienia.

***

Po przeczytaniu: “Odpowiedzialność przedsiębiorcy za zobowiązania”, zapraszamy również do lektury:

Photo by Natasha Chebanoo on Unsplash

 

Poprzedni wpis:

Następny wpis: