Od 01 stycznia 2017 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące czegoś, co nazywamy odwrócony VAT w budownictwie. Przepisy te dotyczą głównie podwykonawców robót budowlanych, z którymi na bieżąco współpracuję.
W wyniku wprowadzenia zmian sytuacja podwykonawców robót budowlanych spowodowała, że nie muszą się oni martwić rozliczeniem podatku VAT od prac, które zrealizowali na rzecz Generalnego Wykonawcy. A chodzi dokładnie o naliczenie podatku i jego odprowadzenie, co obecnie obciąża Generalnego Wykonawcę.
Jest jednak w tym całym systemie jedno poważne „ale”.
Podwykonawcy robót budowlanych muszą zapłacić VAT za materiały budowlane nabyte na potrzeby prac budowlanych przy inwestycji.
Dlaczego jest to niekorzystne?
Dlatego, że nie mogą w takim przypadku pomniejszyć VAT z faktury sprzedażowej VAT-em z faktury zakupowej.
Podatek VAT z faktur zakupowych odzyskać mogą dopiero w wyniku zwrotu podatku przez fiskusa, który zresztą następuje dopiero po kilkudziesięciu dniach (25 lub nawet 60) od dnia złożenia właściwej deklaracji.
>>> Przeczytaj o tym, jak skutecznie zastrzec w umowie prawo odstąpienia w artykule: Jak skutecznie odstąpić od umowy o roboty budowlane?
Jest to o tyle niekorzystne, że pogarsza znacząco płynność finansową, a do tego wiadomo, że zwrot podatku poprzedza najczęściej kontrola.
Jednym słowem odwrócony VAT w budownictwie nastręcza zatem nieco problemów.
Czy jest jakiś sposób by uniknąć lub przynajmniej ograniczyć działanie tej regulacji?
Umowa o roboty budowlane
Jednym z rozwiązań jest możliwość ustalenia (w umowie między Generalnym Wykonawcą a podwykonawcą robót budowlanych), że wykonanie usługi (robót budowlanych) nastąpi z wykorzystaniem powierzonego materiału, a więc, że Generalny Wykonawca kupi materiał u Podwykonawcy.
Ma to na celu oddzielenie dostawy materiałów od wykonania usługi, a tym samym odrębne potraktowanie wynagrodzenia z obu tytułów i ich opodatkowanie VAT.
Trzeba wziąć pod uwagę tutaj jednak zawsze charakter inwestycji i zakres oraz rodzaj robót budowlanych do wykonania, a także zakres zleconych prac.
>>> Jak sporządzić dobrą umowę o podwykonawstwo? Co powinna zawierać umowa o podwykonawstwo na roboty budowlane?
W umowie o roboty budowlane należy wtedy odpowiednio uregulować właściwe kwestie.
A więc: odbiór prac i materiałów, bieg okresów gwarancji, kwestie przejścia ryzyka za materiały w taki sposób by korespondowały z przyjętym modelem rozliczeń.
Taki model rozliczeń nie będzie jednak dotyczył wszystkich rodzajów materiałów budowlanych zużywanych w trakcie robót budowlanych (np. materiałów zużywanych w trakcie prac ogólnobudowlanych – klejów, farb itd.).
Model współpracy, który przedstawiłem w kontekście odwróconego VAT-u w budownictwie jest alternatywą wartą wzięcia pod uwagę.
Zarówno przez Generalnego Wykonawcę i jego Podwykonawców ale także przez Inwestora, który ponosi solidarną odpowiedzialność za zapłatę wynagrodzenia za roboty budowlane.
Zapraszamy do lektury bloga Prawnik podpowie na budowie.
Zdjęcie Pierre Châtel-Innocenti pochodzi z Unsplash
***
Zakup nieruchomości od syndyka
Im więcej ogłoszonych upadłości konsumenckich, tym więcej nieruchomości sprzedawanych przez syndyków.
Co za tym idzie, coraz częściej padają też pytania o to, jak dokonać takiego zakupu.
Podstawowe zasady odnoszące się do zakupu nieruchomości od syndyka omówiłem [Czytaj dalej…]