Odwołanie z funkcji członka zarządu a wypowiedzenie

Autor: Redakcja w kategorii: Biznes i firma, Praca, Prawo dla biznesu

W ostatnim czasie często mówi się o zmianach w zarządach wielu spółek. Stąd warto przybliżyć nieco skutki rozwiązania stosunku pracy z członkiem zarządu. Zwykle bowiem odwołanie z funkcji członka zarządu powoduje, że nie ma już powodów do utrzymywania z nim stosunku pracy.

Z takimi przypadkami wiąże się instytucja wypowiedzenia umowy o pracę.

Bardzo ważne jest jednak charakter takiego wypowiedzenia.

Odwołanie z funkcji członka zarządu a wypowiedzenie

Odwołanie z funkcji członka zarządu a wypowiedzenie – charakter wypowiedzenia

Wypowiadał się już na ten temat Sąd Najwyższy w jednym ze swoich orzeczeń (sygn. akt II PK 184/09).

Jego zdaniem zasadniczo rozwiązanie za wypowiedzeniem umowy o pracę z pracownikiem odwołanym z funkcji członka zarządu to wypowiedzenie złożone z przyczyn niedotyczących pracownika.

Ten stan rzeczy wynika z zasady dotyczącej wszystkich wypowiedzeń składanych przez pracodawcę.

          >>> Jak kształtuje się współwłasność wspólników w spółce cywilnej w przypadku dochodzenia wierzytelności jednego ze wspólników?

W jej myśl ciężar dowodu co do istnienia przyczyny wypowiedzenia spoczywa na pracodawcy (o innych jego obowiązkach przeczytasz na blogu Prawo dla pracodawcy), choć to pracownik odwołuje się od wypowiedzenia do sądu pracy.

Ów pracownik jest jedynie obowiązany do wykazania tych okoliczności, które powołał twierdząc, że wypowiedzenie jest nieuzasadnione.

Jeśli chodzi o odwołanie z funkcji członka zarządu jako podstawę późniejszego wypowiedzenia – pracodawca musi wykazać, że odwołanie takie nastąpiło z przyczyn leżących po stronie członka zarządu.

          >>> Spłata kredytu frankowego nie oznacza tego, że tracisz prawo powołania się na niedozwolone postanowienia umowne – przeczytaj artykuł: Spłacony kredyt frankowy a pozew

W przeciwnym wypadku przyjmuje się, że odwołanie z funkcji członka zarządu nastąpiło z przyczyn niedotyczących tego członka.

W takim przypadku powstaje obowiązek wypłaty ustawowej odprawy zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o zwolnieniach grupowych:

Pracownikowi, w związku z rozwiązaniem stosunku pracy w ramach grupowego zwolnienia, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości:
1) jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata
2) dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat
3) trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad 8 lat.

          >>> Zapoznaj się z 17 wyjątkowymi podcastami prowadzonymi przez prawników

To natomiast może mieć znaczenie dużo większe, kiedy odniesie się do nowego, zryczałtowanego podatku od odpraw umownych w wysokości aż 70% po przekroczeniu wskazanego progu.

Odprawy ustawowe są wciąż objęte „zwykłym” podatkiem dochodowym.

Zdjęcie: Andrea Piacquadio

***

Kiedy dochodzi do zniesławienia

Zniesławienie to pojęcie, które jest ostatnimi czasy bardzo nadużywane.

Nie jest absolutnie tak, że każda negatywna opinia na czyjś temat stanowi od razu zniesławienie. Każdy ma prawo do wyrażania własnych opinii i do krytykowania innych.

Liczyć się jednak trzeba z tym, że jeśli ta krytyka przekracza dozwolone prawem granice, może nam grozić odpowiedzialność karna za zniesławienie, znieważenie lub cywilna z tytułu naruszenia dóbr osobistych.

Jak więc wyrażać opinię na czyjś temat tak, aby było to dla nas bezpieczne, aby nie narażać się z tego tytułu na jakąkolwiek odpowiedzialność, a w szczególności odpowiedzialność karną za zniesławienie? [Czytaj dalej…]

Poprzedni wpis:

Następny wpis: