1 stycznia 2016 roku w liście leków refundowanych dla pacjentów po przeszczepach obowiązują dość kontrowersyjne zmiany. Kontrowersyjne na tyle, że podniosły się dyskusje zarówno wśród pacjentów, lekarzy, a nawet parlamentarzystów. Stąd interpelacje poselskie w tej sprawie.
Interpelacje poselskie nieliczne
W styczniu, kiedy zaczęły obowiązywać wspomniane zmiany na liście leków refundowanych, do Ministra Zdrowia skierowano interpelacje poselskie.
Cieszy fakt, że parlamentarzystów ten temat zainteresował.
Z drugiej jednak strony w Sejmie zasiada ich 460, a interpelacji złożono tylko 17 (pełną listę znajdziecie W TYM MIEJSCU).
>>> Czy w Polsce jest dostępna donacja kadawerowa? Sprawdź we wpisie: Co to są kadawery
Na czym to polega?
Interpelacje poselskie to pytania posłów kierowane w formie pisemnej do poszczególnych ministrów bądź Prezesa Rady Ministrów za pośrednictwem Marszałka Sejmu.
Posłowie nie mają ograniczeń co do przedmiotu pytania, mogą też żądać na nie odpowiedzi, a z nich wyciągać wnioski.
Ważne, że odpowiedzi na interpelacje poselskie muszą być udzielone w ciągu 21 dni, dopuszcza się również przeprowadzenie debaty parlamentarnej nad nimi.
>>> Zapoznaj się z 17 wyjątkowymi podcastami prowadzonymi przez prawników
Tymczasem już w marcu planowana jest nowelizacja listy leków refundowanych.
Ministerstwo Zdrowia informowało o prowadzonych negocjacjach z producentami leków.
Zdjęcie Hansjörg Keller pochodzi z Unsplash
***
Tajemnice transplantacji
Jakiś czas temu nie pomyślałabym, że transplantacja to tematyka, która pochłonie mnie całkowicie. Tak się jednak stało – tajemnice transplantacji wciągnęły mnie zupełnie i prawdopodobnie już na zawsze.
W tym kontekście obecnie znajduję się w tym okresie życia, który bardzo lubię – oczekiwanie. Oczekuję i będę to robić jeszcze co najmniej kilka najbliższych tygodni.
A czego?
Książki „Tajemnice transplantacji” pod moją redakcją [Czytaj dalej…]