Zawezwanie do próby ugodowej – w aktualnej formie tylko do końca czerwca 2022 roku!

Autor: Redakcja w kategorii: Pozostałe

Przez lata zawezwanie do próby ugodowej uznawano jako czynność zamierzająca do dochodzenia roszczeń, zatem przerywała bieg przedawnienia. Innymi słowy po rozprawie ugodowej termin ten biegł od nowa.

W związku z tym, że nadużywano tego rozwiązania, to wprowadzono wysokie opłaty od wniosku. Następnie sądy zaczęły uznawać, że tylko pierwsze wezwanie przerywa bieg przedawnienia, a drugie nie zawsze.

Potrzeba uporządkowania tej materii była zasadna. Nikt się natomiast nie spodziewał w jaki sposób będzie to rozwiązane…

Zawezwanie do próby ugodowej

Nowelizacja kodeksu cywilnego – zawezwanie do próby ugodowej

2 grudnia 2021 roku uchwalono nowelizację kodeksu cywilnego, która zmienia procedurę zawezwania.

Zawezwanie do próby ugodowej nie będzie już przerywać biegu terminu zawieszenia, a jedynie go zawieszać. Po rozprawie ugodowej termin ten będzie biegł dalej, nie od nowa.

          >>> Upadłość konsumencka powoduje, że dłużnik uzyskuje umorzenie swoich niespłaconych zobowiązań. Czy wierzyciel ma jakąkolwiek szansę na odzyskanie pieniędzy?

Do końca czerwca 2022 wnioski zawezwania do próby ugodowej bez zmian!

Zgodnie z przepisami przejściowymi, postępowania sprzed dnia wejścia w życie nowelizacji, czyli do 30 czerwca 2022, będą rozpatrywane według przepisów dotychczasowych.

Czyli, aby skorzystać z aktualnych przyjaznych przepisów musisz najpóźniej do 29 czerwca 2022 roku, nadać na poczcie wniosek do właściwego sądu.

Jeżeli chcesz poznać komentarz Pana Mecenasa Karola Sienkiewicza, na temat zmiany w skutkach zawezwania do próby ugodowej, odwiedź blog Dochodzenie wierzytelności i przeczytaj artykuł Koniec zawezwań do próby ugodowej?

Zdjęcie Towfiqu barbhuiya pochodzi z Unsplash

***

Upadłość konsumencka w pigułce

Upadłość konsumencka także do jednoosobowej działalności gospodarczej. Nowelizacja prawa upadłościowego. Kogo dotyczą zmiany?

Nowelizacja prawa upadłościowego weszła w życie 24 marca 2020 r. Osoby zadłużone prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą traktowane są jak konsumenci.

Co ważne, od wejścia w życie nowelizacji przyczyny niewypłacalności [Czytaj dalej…]

Poprzedni wpis:

Następny wpis: