Brak oceny oddziaływania na środowisko

Autor: Redakcja w kategorii: Administracja, Pozostałe, Prawo dla każdego

Nie da się ukryć, że z dnia 3 października 2008 roku o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. 2008 nr 199 poz. 1227) przewiduje w wielu miejscach rozwiązania inne niż Kodeks postępowania administracyjnego.

Często rodzi to pewne problemy, o których po części w tym wpisie (o innych zagadnieniach z zakresu ochrony środowiska przeczytacie TUTAJ).

Brak oceny oddziaływania na środowisko

Brak oceny oddziaływania na środowisko

Do problematycznych zagadnień wspomnianej ustawy można zaliczyć przepisy art. 63 ust. 1 i 2 oraz art. 65 ust. 2. Odnoszą się one do kwestii postanowień w przedmiocie obowiązku przeprowadzania oceny oddziaływania na środowisko.

Te właśnie postanowienia mają zaś kluczowy wpływ na formę postępowania w sprawach wydawania decyzji środowiskowych.

Organ administracji może stwierdzić obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko bądź też może takiego obowiązku nie stwierdzić.

          >>> Spłata kredytu frankowego nie oznacza tego, że tracisz prawo powołania się na niedozwolone postanowienia umowne – przeczytaj artykuł: Spłacony kredyt frankowy a pozew

W obu przypadkach dzieje się to w formie postanowienia.

Natomiast istotne jest, że jak wynika wprost z art. 65 ust. 2 omawianej ustawy, zażalenie przysługuje stronie jedynie na postanowienia o obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.

A contrario zażalenie nie przysługuje na postanowienie o braku konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.

          >>> Zapoznaj się z 17 wyjątkowymi podcastami prowadzonymi przez prawników

Stanowisko takie potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 29 stycznia 2016 roku (sygn. akt II OSK 1320/14), będącym efektem wniesienia skargi kasacyjnej na orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie (sygn. akt II SA/Lu 542/13).

Warto tutaj przypomnieć, że zgodnie z art. 134 w związku z art. 144 Kodeksu postępowania administracyjnego, jeśli zażalenie na dane postanowienie nie przysługuje, powinno się stwierdzić jego niedopuszczalność.

Stronie pozostaje wtedy zaskarżenie tego postanowienia jedynie w odwołaniu od decyzji (art. 142 Kodeksu postępowania administracyjnego).

Zdjęcie Grant Ritchie pochodzi z Unsplash

***

Ocena oddziaływania na środowisko przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko

Ocena oddziaływania na środowisko przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko – od czego zależy czy będziesz musiał ją przeprowadzić?

Ocenę oddziaływania na środowisko przedsięwzięć wprowadził art. 71 ust. 2 ustawy z dnia 2 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko [Czytaj dalej…]

Poprzedni wpis:

Następny wpis: