ADHD jako skutek niedotlenienia okołoporodowego

Autor: Redakcja w kategorii: Błąd medyczny

Dziś zarysujemy kilka kwestii wynikłych w trakcie trwania procesu o dochodzenie odszkodowania za niedotlenienie dziecka, w którym uczestniczyła mec. Jolanta Budzowska.

Proces trwał… 10 lat. W tym przypadku oznaczało to wydanie 10 opinii i wyroku karnego.

A w efekcie stwierdzono, że ADHD jest w tym przypadku skutkiem niedotlenienia okołoporodowego.

ADHD jako skutek niedotlenienia okołoporodowego

Niedotlenienie okołoporodowe

Podczas porodu personel medyczny nie przejął się przedłużającym czasem jego trwania. Nie przywiązano wagi również do deceleracji, czyli zwolnionego bicia serca płodu, w zapisie w KTG.

Deceleracje powtarzały się i były na tyle jednoznacznie alarmujące, że lekarze powinni podjąć decyzję o cesarskim cięciu.

Jednakże lekarze zbyt późno zdali sobie z tego sprawę – poród był zbyt zaawansowany, by wykonać w tamtym momencie cesarskie cięcie.

W obliczu tego wykorzystano wyciągacz próżniowy.

Dziecko było głęboko niedotlenione. Znalazło to wyraz w przyznanych punktach APGAR jak i w gazometrii.

Intensywne leczenie po urodzeniu jak i również rehabilitacja dały bardzo pozytywne skutki.

          >>> Jeśli zachodzi podejrzenie wyrządzenia szkody medycznej, musisz jak najszybciej złożyć wniosek o wydanie dokumentacji medycznej – jak to zrobić przeczytasz w: Dokumentacja medyczna niezwykle istotna

Jednakże jedną z negatywnych konsekwencji niedotlenienia było rozpoznanie u dziecka zespołu ADHD, czyli nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi.

Kilka słów o ADHD

ADHD to zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. Jest to zaburzenie neuropsychiatryczne, które jest bardzo powszechne.

Przyczyny nadpobudliwości nie są w pełni poznane.

Badania wykazują, że okołoporodowe stany niedotlenienia i niedokrwienia mogą być przyczyną tego zaburzenia.

Jednakże najczęściej wskazuje się, że ADHD ma podłoże genetyczne.

Abstrahując od samego ADHD, stany niedokrwienno-hipoksyjne (IHC), które są wynikiem zdarzeń okołoporodowych wpływają niekorzystnie na rozwój mózgu płodu. Ich konsekwencje nie muszą pojawić się od razu po urodzeniu – mogą być widoczne nawet po kilku latach od zdarzeń okołoporodowych.

          >>> Sprawy o odszkodowania za szkody medyczne przedawniają się z upływem lat trzech od chwili, kiedy zyskujemy wiedzę o szkodzie i osobie, która jest odpowiedzialna za jej naprawienie. Sprawdź jak zapobiec przedawnieniu roszczenia

ADHD jako skutek niedotlenienia okołoporodowego

Postępowanie dowodowe potwierdziło, że w tym konkretnym przypadku niedotlenienie wewnątrzmaciczne było najbardziej prawdopodobną przyczyną wystąpienia ADHD u chłopca.

W procesie udowodniono, że szpital i jego ubezpieczyciel ponoszą odpowiedzialność za wystąpienie ADHD u dziecka.

Jeśli chcesz wiedzieć jak wysokie odszkodowanie przyznał Sąd Apelacyjny – przeczytaj artykuł Niedotlenienie okołoporodowe i jego skutki.

Znajdziesz go na blogu Błąd przy porodzie.

Zdjęcie Suhyeon Choi pochodzi z Unsplash

 

***

Pozew przeciwko ubezpieczycielowi i szpitalowi – czy warto pozywać oba podmioty

Zanim złożysz pozew w sprawie medycznej musisz przemyśleć kogo chcesz pozwać. Każdy wybór niesie ze sobą korzyści i zagrożenia.

Składając pozew przeciwko ubezpieczycielowi i szpitalowi teoretycznie możesz wygrać najwięcej, ale też najwięcej stracić w razie niepowodzenia.

Ale zacznijmy od początku – kogo możesz pozwać w sprawie medycznej? [Czytaj dalej…]

Poprzedni wpis:

Następny wpis: