Im więcej ogłoszonych upadłości konsumenckich, tym więcej nieruchomości sprzedawanych przez syndyków. Co za tym idzie, coraz częściej padają też pytania o to, jak dokonać takiego zakupu.
Zakup nieruchomości od syndyka
Podstawowe zasady odnoszące się do zakupu nieruchomości od syndyka omówiłem W TYM MIEJSCU.
Teraz czas nieco rozszerzyć przedstawione tam informacje.
Jeśli myślisz o zakupie nieruchomości od syndyka, na początek zapoznaj się z wpisem umieszczonym TUTAJ. Dopiero potem przejdź do lektury tego artykułu.
Syndyk może sprzedać nieruchomość w przetargu bądź aukcji, przestrzegając przy tym warunków wynikających z przepisów Prawa upadłościowego.
>>> Sprawdź, komu przysługuje wierzytelność dochodzona przez wspólnika spółki cywilnej
Mowa tu głównie o art. 320 Prawa upadłościowego, którego nie będę jednak teraz szerzej omawiał.
Syndyk zawiera umowę sprzedaży w terminie wyznaczonym przez sędziego-komisarza, jednak nie dłuższym niż cztery miesiące od chwili zatwierdzenia przez sędziego-komisarza konkretnego oferenta.
Jeśli to Ty jesteś oferentem i z Twojej winy nie dojdzie do zawarcia umowy sprzedaży, nie będziesz mógł wziąć udziału w nowym przetargu bądź aukcji.
Dokonując zakupu nieruchomości od syndyka nie ponosisz odpowiedzialności za zobowiązania upadłego, które powstały przed ogłoszeniem upadłości oraz po jej ogłoszeniu.
>>> Planujesz zakup nieruchomości? Wydatki nie kończą się na cenie mieszkania! Sprawdź, jakie opłaty na Ciebie czekają
Podobnie nie odpowiadasz za zobowiązania podatkowe.
Ustanowione na nieruchomości zabezpieczenia, dla przykładu w postaci hipoteki, podlegają natomiast wykreśleniu z ksiąg wieczystych, czego podstawę stanowi rzeczona umowa sprzedaży.
Hipoteka to jednak nie wszystko.
Przy zakupie nieruchomości od syndyka w mocy pozostają bowiem inne obciążenia nieruchomości – m.in. służebność drogi koniecznej, służebność przesyłu czy służebność ustanowiona w sytuacji przekroczenia granic podczas wznoszenia budowli czy innego urządzenia.
>>> Czy są podmioty, które posiadają jedynie zdolność restrukturyzacyjną lub zdolność upadłościową?
Użytkowanie i prawa dożywotnika pozostają w mocy tylko wtedy, gdy przysługuje im pierwszeństwo przed wszystkimi hipotekami bądź kiedy nieruchomość nie jest obciążona hipotekami czy kiedy wartość użytkowania i praw dożywotnika ma pełne odzwierciedlenie w cenie nabycia nieruchomości.
W ostatnim przedstawionym przypadku ich wartość zostanie zaliczona na cenę nabycia.
Te zasady w sposób analogiczny wykorzystuje się przy sprzedaży prawa użytkowania wieczystego, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, a nawet do statku morskiego wpisanego do rejestru okrętów.
Jeżeli dalej masz pytania dotyczące tego tematu, skontaktuj się ze mną!
Zdjęcie: Pixabay
***
Dłużnik ogłasza upadłość konsumencką. Co robić?
Upadłość konsumencka powoduje, że dłużnik uzyskuje umorzenie swoich niespłaconych zobowiązań. Płynie z tego jeszcze jeden wniosek – przypuszczalnie wierzyciel nie zostanie zaspokojony.
Tego typu rozwiązanie nie zawsze okazuje się właściwe. Zdarzają się bowiem sytuacje, kiedy dłużnik ogłaszający upadłość konsumencką wcale na to nie zasługuje [Czytaj dalej…]