Restrukturyzacja. Dlaczego firmy jej potrzebują?

Autor: Redakcja w kategorii: Prawo dla biznesu, Upadłość i restrukturyzacja

Najbardziej banalna odpowiedź to ich zła sytuacja finansowa. Natomiast w praktyce zdarza się, że firma, która znajduje się w złej sytuacji finansowej bądź utraciła swoją płynność finansową, wcale nie potrzebuje restrukturyzacji w formie postępowania restrukturyzacyjnego. Jakie zatem czynniki decydują o tym, czy firmie potrzebne jest postępowanie restrukturyzacyjne czy też nie?

Po pierwsze – pieniądze. Jeśli firmie brakuje środków finansowych, a dla ich zgromadzenia konieczne jest zatrzymanie egzekucji, wstrzymanie zaległych płatności czy nawet znalezienie nowego źródła finansowania lu przeprowadzenie procesu dezinwestycji. Okazuje się jednak, że brak pieniędzy to nierzadko najmniejszy problem dla firmy…

Po drugie – czas. Kiedy zarząd spółki znajdzie już swój sposób na rozkręcenie firmy, to wciąż brakuje mu czasu na wcielenie w życie opracowanych rozwiązań. Zdecydowaną większość czasu zajmuje walka z wierzycielami. Tymczasem postępowanie restrukturyzacyjne, choćby bez zawarcia układu, daje firmie nieco dodatkowego czasu na podjęcie odpowiednich działań. Wszystko dlatego, że restrukturyzacja zatrzymuje dotychczasowe egzekucje i blokuje możliwość wszczęcia nowych.

Po trzecie – zaufanie. Mowa tu przede wszystkim o zaufaniu ze strony kontrahentów, a więc późniejszych ewentualnych wierzycieli. Bez takiego zaufania przypuszczalnie nie zakupi się nawet potrzebnych towarów czy nie otrzyma niezbędnego dla niej finansowania. I to najczęściej przede wszystkim brak owego zaufania wpływa na decyzję przedsiębiorców co do rozpoczęcia postępowania restrukturyzacyjnego. O zaufanie po kolejnych obietnicach spłaty zobowiązań bez pokrycia jest niezwykle trudno i właśnie w tym miejscu swoją rolę powinien spełnić doradca restrukturyzacyjny.

Słowem – kazda firma myśląca o postępowaniu restrukturyzacyjnym nie ma pieniędzy. Nie każdej jednak restrukturyzacja jest potrzebna, bowiem niektóre z nich dysponują odpowiednim czasem czy wyrozumiałymi kontrahentami i poradzą sobie na pewno w inny sposób.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: