Windykacja zagraniczna, czy windykacja międzynarodowa, to bardzo popularne w sieci zagadnienia. Wystarczy, że wpiszesz te frazy w Google, aby się o tym osobiście przekonać. Zobaczysz wiele różnego witryn, które jednak nie wyjaśniają dokładnie, czym jest windykacja.
Pamiętaj jednak o tym, że lepiej jest zawsze zapobiegać, niż leczyć, a więc lepiej poczynić kroki, które z góry zapobiegną problemom w płatnościach, w szczególności od zagranicznych kontrahentów. A nawet, jeśli nie zapobiegniesz takiej sytuacji, to z pewnością pewne mądre działania ułatwią Ci późniejsze procedury windykacyjne (Jak możesz – przynajmniej w jakimś zakresie – uchronić się przed kłopotami z dłużnikiem? Zobacz w moim blogu).
Windykacja zagraniczna (międzynarodowa) jest oczywiście bardziej skomplikowanym procesem od windykacji krajowej, ponieważ pojawiają się tutaj dodatkowe czynniki w postaci problemów językowych, różnic kulturowych, różnic prawnych a w końcu poczucia większej bezkarności po stronie dłużnika, którego kontakt z wierzycielem często ogranicza się do korespondencji elektronicznej.
Aby zminimalizować owe negatywne dla procesu windykacji zjawiska w przypadku windykacji zagranicznej bardziej wskazane niż w przypadku krajowej jest skorzystanie z pomocy doświadczonej kancelarii prawniczej świadczącej usługi w zakresie międzynarodowych postępowań sądowych. Nie bez znaczenia bowiem pozostają tutaj kontakty takiej kancelarii chociażby w służbach konsularnych RP, na które można czasem liczyć choćby w postaci wysłania oficjalnego pisma ze strony ambasady i wykonanie telefonu monitującego przyczynę braku rozliczeń.
O innych aspektach windykacji zagranicznej przeczytasz moim blogu Handel za granicą >>