Często dochodzi do sytuacji, gdy jeden z małżonków wyprowadza się, zamieszkuje osobno, znajduje sobie kogoś. I co dalej? Ano nic! Małżonkowie nie mają nawet podpisanej umowy o rozdzielności majątkowej. Żyją tak przez wiele lat. Taką sytuację nazywamy separacją faktyczną. Separacja faktyczna nie wywołuje żadnych skutków prawnych.
Małżonkowie nadal mają względem siebie prawa i obowiązki wynikające z zawarcia związku małżeńskiego.
Jeżeli chcesz uregulować swoją sytuację prawną, ale z jakiś powodów nie chcecie brać rozwodu, to dobrym rozwiązaniem jest separacja prawna.
Separacja prawna
W wyniku separacji prawnej nadal jesteście małżonkami, jednak ze skutkami prawnymi separacji.
Wasze oddzielne życie jest usankcjonowane prawnie, jednak nie możecie zawrzeć nowego małżeństwa, a w wyjątkowych okolicznościach możecie być zobowiązani do wzajemnej pomocy.
>>> Czy wiesz o tym, że Jeśli w trakcie trwania małżeństwa Twój mąż nie łoży na utrzymanie dzieci, to możesz pozwać małżonka o alimenty na dzieci? Nie musisz się rozwodzić, aby pozwać męża o alimenty
Skutki separacji prawnej:
- Od momentu separacji powstaje rozdzielność majątkowa
- Małżonkowie po separacji nie dziedziczą po sobie, chyba, że w wyniku spisania testamentu, gdzie powołali się do wzajemnego dziedziczenia
- Jeśli będziesz w separacji prawnej dłużej niż 300 dni od jej orzeczenia, to mąż nie zostaje automatycznie wpisany jako ojciec dziecka do aktu urodzenia.
Chcesz uzyskać informacje na temat rozwodu – czytaj blog Chcę się rozwieść. Sprawdź artykuł Separacja prawna a faktyczna – jakie są skutki separacji?
Zdjęcie Alexas_Fotos pochodzi z Unsplash
***
Obowiązkowe szczepienia dzieci. Czy są legalne?
Obowiązkowe szczepienia dzieci. Czy są legalne? Rzeczywistość szczepień. Czy obecnie sprawy szczepień są wystarczająco uregulowane w prawie? Program Szczepień Ochronnych. Trybunał Konstytucyjny zajmie się kwestią PSO.
Konstytucja w art. 87 tzw. „Katalog źródeł prawa”, a należą do nich:
- Konstytucja
- ratyfikowane umowy międzynarodowe [Czytaj dalej…]