Obowiązkowe szczepienia dzieci. Czy są legalne?

Autor: Redakcja w kategorii: Zdrowie i medycyna

Obowiązkowe szczepienia dzieci. Czy są legalne? Rzeczywistość szczepień. Czy obecnie sprawy szczepień są wystarczająco uregulowane w prawie? Program Szczepień Ochronnych. Trybunał Konstytucyjny zajmie się kwestią PSO.

Konstytucja w art. 87 tzw. „Katalog źródeł prawa”, a należą do nich:

  • Konstytucja;
  • ratyfikowane umowy międzynarodowe;
  • ustawy;
  • rozporządzenia;
  • akty prawa miejscowego.

Przepisy, w których władza publiczna może obywatelom czegoś zakazać lub coś nakazać, mogą się znaleźć tylko w powyższych aktach prawnych.

Akty wymienione w art. 87 Konstytucji mogą być wydawane tylko przez organy do tego uprawnione przez Konstytucję.

Co to oznacza na gruncie szczepień?

Wszystkie nakazy i zakazy dotyczące szczepień mogą być uregulowane tylko w powyższych aktach prawnych, a wydawać mogą je jedynie organy, które wymienia Konstytucja.

Program Szczepień Ochronnych

Podstawowe znaczenie ma ustawa o zwalczaniu chorób zakaźnych. Drugi akt prawny to rozporządzenie Ministra Zdrowia ws. Obowiązkowych szczepień ochronnych. Art. 87 Konstytucji wskazuje na oba rodzaje aktów.

Sanepidy jednak często powołują się na inny akt tzw. Program Szczepień Ochronnych. Nie znajdziemy go w Konstytucji, stąd wynikają też trudności na gruncie legalności szczepień.

Główny Inspektor Sanitarny raz w roku może ogłosić komunikat o szczegółowych wskazaniach dotyczących stosowania szczepionek, np. Od kiedy można szczepić daną szczepionką. Sanepidy często powołują się jednak na Program Szczepień Ochronnych i zawarte w nim zalecenia jak na prawo powszechnie obowiązujące.

Niestety sądy administracyjne często przychylają się do tego stanowiska. W 2020 r. Do Trybunału Konstytucyjnego trafiła skarga konstytucyjna wskazująca na to, że PSO może naruszać art. 87 Konstytucji.

Więcej o Obowiązkowe szczepienia dzieci. Czy są legalne przeczytasz w serwisie Paragraf na Szczepienia >>

***

Na pewno zainteresują Cię także:

Prawo pacjenta o informacji o błędzie medycznym

Zgoda na zabieg – ważna rzecz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: