Przeszczep między osobami spokrewnionymi a próby nacisku na dawców

Autor: Redakcja w kategorii: Prawo dla każdego, Zdrowie i medycyna

Tytuł artykułu może wydawać się kontrowersyjny, bo przecież przeszczep to poważna sprawa – potwierdzałam to niejednokrotnie na blogu Prawo w transplantacji. Niestety tytuł ten jest bardzo prawdziwy, o czym przekonał się nie jeden lekarz, a także personel medyczny, pacjenci i rodziny pacjentów.

Co zrobić w takiej sytuacji?

Przeszczep między osobami spokrewnionymi a próby nacisku na dawców

Przeszczep między osobami spokrewnionymi a próby nacisku na dawców

Dawstwo narządów w swoim założeniu ma być przede wszystkim bezinteresowne i dobrowolne.

To swoisty przejaw altruizmu, chęci pomocy drugiemu człowiekowi.

Co za tym idzie, w zamian za oddanie narządu na przeszczep nie można oczekiwać żadnych korzyści – majątkowych, ani niemajątkowych.

          >>> Czy w Polsce jest dostępna donacja kadawerowa? Sprawdź we wpisie: Co to są kadawery

Każde zachowanie w tym zakresie, które nosi znamiona przymusu, szantażu, zastraszenia czy groźby jest zabronione pod groźbą odpowiedzialności karnej.

Takie sytuacje zdarzają się jednak często.

Co tym bardziej martwi – nawet jeśli chodzi o przeszczep między osobami spokrewnionymi.

          >>> Sprawy o odszkodowania za szkody medyczne przedawniają się z upływem lat trzech od chwili, kiedy zyskujemy wiedzę o szkodzie i osobie, która jest odpowiedzialna za jej naprawienie. Sprawdź jak zapobiec przedawnieniu roszczenia

Dla przykładu: żona nie może naciskać na męża, by ten oddał narząd chorej córce – w dowód miłości bądź jej braku.

Należy pamiętać o tym, że nie istnieją takie przepisy prawne, które nakazywałyby komukolwiek oddać narząd do przeszczepu, nawet jeśli chodzi o ojca i chorą córkę.

Nie jest to bowiem obowiązek prawny, a kwestia rozstrzygana jedynie na gruncie moralnym – wszak decyzja ma być przecież bezinteresowna i dobrowolna.

          >>> Poznaj wyjątkowe prawnicze podcasty!

To ważne, bo u potencjalnego dawcy przeprowadza się badania psychologiczne, a podczas nich zwykle ujawniają się naciski, jakimi dawca został dotknięty.

W końcu jest też postępowanie Krajowej Rady Transplantacyjnej, a tam niczego się już nie ukryje (o czym więcej pisałam TUTAJ).

Zdjęcie jose pena pochodzi z Unsplash

***

Koalicja Pacjentów po Transplantacjach

Stało się! 13 lutego 2016 roku w Warszawie została powołana do życia Koalicja Pacjentów po Transplantacjach (KOPT), czyli zrzeszenie pozarządowych organizacji działających na rzecz pacjentów po transplantacji.

Będzie ona reprezentować jak i chronić takich pacjentów przed podmiotami wpływającymi na to, jak dziś wygląda transplantologia w Polsce [Czytaj dalej…]

Poprzedni wpis:

Następny wpis: