Odejście z pracy a wiadomość o ciąży. Co dalej?

Autor: Redakcja w kategorii: Biznes i firma, Praca, Rodzina

Praca a ciąża. Musisz wiedzieć, że przepisy ustaw nie zabraniają rozwiązania umowy o pracę kobiety w ciąży na podstawie porozumienia stron lub wypowiedzenia złożonego przez nią samą. Lecz jeżeli jednak w chwili zawierania porozumienia o rozwiązaniu stosunku pracy albo podczas składania wypowiedzenia nie byłaś świadoma swojej ciąży, to masz realną możliwość skutecznego uchylenia takiego oświadczenia woli.

Praca a ciąża. Odejście z pracy a wiadomość o ciąży

Dlaczego?

Dzieję się tak, gdyż zostało ono złożone pod wpływem błędu.

Ale uważaj, nie będzie to możliwe, jeżeli dowiedziałaś się o ciąży po podpisaniu porozumienia lub złożeniu wypowiedzenie, a tym bardziej, jeśli dopiero po tych wydarzeniach zaszłaś w ciążę.

Jeśli dowiedziałaś się o ciąży to na pewno wolałabyś w takiej chwili nie zajmować się sprawami tak przyziemnymi jak… praca, prawda?

Na pewno wolałabyś cieszyć się swoim niezwykłym stanem.

          >>> Czy wiesz o tym, że Jeśli w trakcie trwania małżeństwa Twój mąż nie łoży na utrzymanie dzieci, to możesz pozwać małżonka o alimenty na dzieci? Nie musisz się rozwodzić, aby pozwać męża o alimenty

Najprawdopodobniej jest zupełnie inaczej.

W takiej sytuacji z pewnością masz wątpliwości, jak i kiedy powiedzieć przełożonemu o swoim odmiennym stanie, jak on to przyjmie, itd.

Tym bardziej jeśli masz świadomość tego, że ciąże nie są dobrze widziane w firmie w której pracujesz, albo n przykład właśnie dostałaś ciekawy projekt do realizacji i… możliwość awansu.

A jak to wygląda w polskim prawie pracy?

Kiedy pracownica jest w ciąży to jej pracodawca, z pewnymi wyjątkami [przeczytaj o tym np. w moim blogu Kobieta w pracy] kategorycznie nie może usunąć Cię z pracy.

Jeśli pracodawca wypowiedział Ci umowę, a potem dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży – pracodawca ma obowiązek cofnąć swoje wypowiedzenie Ci pracy.

          >>> Spłata kredytu frankowego nie oznacza tego, że tracisz prawo powołania się na niedozwolone postanowienia umowne – przeczytaj artykuł: Spłacony kredyt frankowy a pozew

Dokładnie tak samo jest w sytuacji, w której zaszłaś w ciąży w… okresie wypowiedzenia!

To bardzo ważne uprawnienie, o którym musisz pamiętać. Pamiętaj jednak o przedstawieniu stosownego zaświadczenia lekarskiego poświadczające ciążę.

Jeśli masz ze strony pracodawcy przeszkody, gdyż on nie chce cofnąć wypowiedzenia umowy o pracę, masz uprawnienie aby zwrócić się do sądu, który stwierdzi, że wypowiedzenie był bezskuteczne.

Jeśli zaś Twoja umowa już się rozwiązała, możesz domagać się przywrócenia do pracy na poprzednich warunkach albo – uwaga – odszkodowania za niezgodne z prawem wypowiedzenie.

Jeśli zostaniesz przywrócona do pracy, to wówczas przysługuje Ci wynagrodzenie za cały okres pozostawania bez pracy.

          >>> Poznaj wyjątkowe prawnicze podcasty!

Po więcej informacji na temat swoich praw jako kobiety pracującej zapraszam Cię do mojego bloga Kobieta w pracy.

W moim blogu znajdziesz również wiele inspirujących przykładów kobiet sukcesu.

Zdjęcie Kelly Sikkema pochodzi z Unsplash

***

Długi małżonków

Nierzadko dochodzi do sytuacji, kiedy małżonkowie razem wzięli kredyt czy poręczyli dług. Wtedy problemem stają się wspólne długi małżonków.

Mąż i żona mogą jednak złożyć wniosek o upadłość konsumencką.

Ważne przy tym, by wniosek taki złożył za siebie oddzielnie każdy z małżonków. W przeciwnym wypadku bank wciąż będzie egzekwował należności od drugiego małżonka [Czytaj dalej…]

Poprzedni wpis:

Następny wpis: