Wyobraź sobie sytuację, że Twoja sprawa gospodarcza toczy się w Polsce, lecz świadek mieszka w Niemczech. Jak wygląda przesłuchanie świadka w Niemczech – w jaki sposób do tego doprowadzić?
Odezwa o udzielenie pomocy sądowej
To unijne Rozporządzenie Rady (WE) w sprawie współpracy między sądami Państw Członkowskich przy przeprowadzaniu dowodów w sprawach cywilnych lub handlowych określa w jaki sposób ma nastąpić przesłuchanie świadka z Niemiec (i z innych krajów członkowskich UE).
Jeśli chcesz przesłuchać świadka w Niemczech, który mówi tylko po niemiecku, to sąd, który prowadzi postępowanie musi sporządzić tzw. odezwę do sądu niemieckiego, w okręgu którego mieszka świadek.
W odezwie sąd polski musi określić:
- Stan faktyczny sprawy
- Opisać istotę sporu
- Przekazać listę pytań do świadka. Strony sprawy również mogą złożyć do akt swoje listy pytań.
Wszystkie dokumenty muszą być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego, w naszym przypadku na język niemiecki.
>>> Na jakie błędy musisz uważać przy przekształceniu spółki cywilnej w spółkę z o. o.?
Wykonanie odezwy przez sąd w Niemczech
W Niemczech odezwy dokona sąd rejonowy.
A w wypadku, gdy Twoja sprawa dotyczyć będzie sprawy gospodarczej, to odezwę wykona sędzia w wydziału cywilnego.
Dlaczego?
W niemieckich sądach rejonowych nie ma wydziałów gospodarczych.
Dodatkowo, jeżeli Twój proces jest skomplikowany i opiera się na przepisach dotyczących przedsiębiorców, np. na prawie handlowym, to niemiecki sąd, który dostał odezwę może nie mieć specjalistycznej wiedzy, aby zrozumieć istotę Twojej sprawy.
>>> Przeczytaj także artykuł: DSA – prowadzisz serwis, sklep internetowy lub konto w mediach społecznościowych? Sprawdź o czym pamiętać?
Kodeks handlowy i prawo spółek nie są bowiem obowiązkowymi przedmiotami w trakcie niemieckiej edukacji prawniczej.
Pisemny protokół
Polski sąd, który bada Twoją sprawę otrzyma finalnie pisemny protokół przetłumaczony z języka niemieckiego na język polski.
W Niemczech nie nagrywa się przebiegu rozpraw sądowych. Protokół sporządza się na podstawie podyktowanego przez sędziego materiału do dyktafonu. Sekretarz sądowy przepisuje nagranie tworząc z niego dokument w formie pisemnej.
Świadek ma prawo do odmowy składania zeznań
Świadek może odmówić zeznań zarówno na podstawie przepisów proceduralnych sądu, który go wzywa, jak i na podstawie procedury stosowanej w kraju, w którym zeznaje.
Na przykład w Niemczech sąd nie może przesłuchać syndyka w sprawie prowadzonego przez niego postępowania upadłościowego – w niemieckim prawie takie postępowania są niejawne.
>>> Odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej – jakie są szanse na pozytywne zakończenie sprawy? Sprawdź we wpisie: Czy warto złożyć odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej?
Chcesz wiedzieć więcej o zagadnieniach dotyczących odezwy o udzielenie pomocy sądowej? Odwiedź blog Proces gospodarczy w Niemczech i przeczytaj artykuł o tytule Przesłuchanie świadka w Niemczech w drodze pomocy prawnej.
Z artykułu dowiesz się co zrobić, by niemiecki sąd mógł jak najlepiej zrozumieć sprawę. A także, jak sprawić, by w protokole znalazły się informacje na których Ci zależy.
Zdjęcie Christian Wiediger pochodzi z Unsplash
***
Zatrudnienie studenta z zagranicy
Zastanawiasz się jak wygląda zatrudnienie studenta z zagranicy?
Nawiązanie współpracy ze studentem z UE Każdy obywatel UE , który studiuje w Polsce może podjąć w tym czasie zatrudnienie.
Nie są potrzebne zezwolenia na pracę. W związku z tym pracodawca nie jest [Czytaj dalej…]