W tym wpisie nie będziemy zastanawiać się, czy ukrywanie się sprawcy ma w ogóle sens. Teoretyzować jak to wpłynie na Twoją psychikę.
Po prostu zarysujemy kilka problemów, które wynikają, z powodu nie odbierania korespondencji, kiedy sprawę prowadzi policja, prokuratura i sąd.
Co może się stać, jeżeli postanowisz nie odbierać korespondencji
Twoim obowiązkiem jako podejrzanego jest odbieranie korespondencji, wezwań czy listów.
Jeżeli na policji lub w prokuraturze zostaną przedstawione Ci zarzuty, to musisz także informować o każdej zmianie adresu trwającej dłużej, niż 14 dni.
Jeśli nie odbierzesz korespondencji od policji, prokuratury lub sądu za pierwszym razem, to kolejny raz spróbują doręczyć ją za pośrednictwem policji.
Co w sytuacji, gdy Ciebie nie zastaną, a inni domownicy nie odbiorą pisma w Twoim imieniu?
>>> Dlaczego podczas przesłuchania powinien towarzyszyć Ci adwokat?
Prokuratura wystawi zarządzenie o poszukiwaniu w celu ustalenia miejsca zamieszkania. Co prawda, gdy Cię odnajdą dostaniesz wezwanie do stawienia się na przesłuchanie. Istnieje jednak ryzyko, że może być połączone z zatrzymaniem na 48 godzin.
Ukrywanie się i nie odbieranie korespondencji po przedstawieniu zarzutów
W sytuacji, gdy zaczniesz ukrywać się po przedstawieniu zarzutów, to w większości przypadków Twoja fizyczna obecność nie jest już nikomu potrzebna.
Może się zdarzyć, że prokuratura wyśle akt oskarżenia. Następnie sąd wyda wyrok skazujący, a Ty nie będziesz o tym wiedzieć. Tym samym nie będziesz mieć możliwości przywrócenia terminu do apelacji i innych czynności.
Jeśli dostaniesz łagodny wyrok, np. w zawieszeniu, karę grzywny lub prac społecznych, to jest możliwość, że skoro nie ma z Tobą kontaktu, to zamienią ją na karę pozbawienia wolności.
>>> W jakich okolicznościach możesz wykorzystać instytucję przedawnienia wykonania wyroku?
Nie będziesz wtedy mógł odbyć kary w dozorze elektronicznym, bo prawdopodobnie dowiesz się o wyroku pozbawienia wolności, gdy będziesz przetransportowywany do Zakładu Karnego.
Chcesz wiedzieć więcej? Odwiedź blog Obrona podejrzanych i przeczytaj artykuł Ukrywanie sprawcy a areszt.
Zdjęcie Chris Blonk pochodzi z Unsplash
***
Europejski nakaz aresztowania – czy zmiana nazwiska uchroni Cię od więzienia?
Często zdarza się, że osoba, która jest poszukiwana w Polsce listem gończym i europejskim nakazem aresztowania na terenie innego kraju ukrywa się pod innym imieniem i nazwiskiem.
Używa innych dokumentów.
Jednak czy zmiana nazwiska uchroni Cię od więzienia?
Historia Jędrka Jędrek z Zakopanego sprzedawał w internecie telefony komórkowe, których nie posiadał. Gdy pieniądze wpływały na [Czytaj dalej…]