Często zdarza się, że osoba, która jest poszukiwana w Polsce listem gończym i europejskim nakazem aresztowania na terenie innego kraju ukrywa się pod innym imieniem i nazwiskiem. Używa innych dokumentów.
Jednak czy zmiana nazwiska uchroni Cię od więzienia?
Historia Jędrka
Jędrek z Zakopanego sprzedawał w internecie telefony komórkowe, których nie posiadał. Gdy pieniądze wpływały na jego konto nie wysyłał w zamian nic lub podsyłał stare telefony.
Stosunkowo szybko zaczęły pojawiać się donosy o oszustwach Jędrka.
Jędrek uciekł więc do Francji. Posługiwał się innymi danymi osobowymi i zawarł na nie umowę najmu mieszkania i umowę o pracę.
Ku jego zdziwieniu, po kilku latach spokoju, odnalazła go francuska żandarmeria!
>>> W jaki sposób doprowadzić do tego, by kara pozbawienia została zamieniona na karę pieniężną?
W dalszej kolejności Jędrek musiał zjawić się w sądzie w Marsylii, następnie przelecieć samolotem do Warszawy i odbyć gościnę w Białołęce.
Czy zmiana nazwiska uchroni Cię od więzienia
Na początek zwróć uwagę na to, że fałszowanie dokumentów i posługiwanie się nimi to dwa odrębne przestępstwa.
Podwójne kłopoty.
Osoby, które posługują się innymi danymi za granicą niż w Polsce są identyfikowane, zatrzymane i przekazywane do Polski.
>>> Sprawdź, jak uniknąć błędów przy przekształceniu spółki cywilnej w spółkę z o. o. – przeczytaj artykuł Przekształcenie. Trzy podstawowe błędy
Same techniki policji, które służą rozpoznaniu, są objęte tajemnicą. Znalezienie osoby posługującej się innym nazwiskiem to czasami wynik pracy operacyjnej policji, a czasami kwestia przypadku (sprawdź artykuł Aresztowanie na podstawie ENA).
Zmiana tożsamości może być całkowicie nielegalna. Ale także legalna – wyjście za mąż i posługiwanie się nazwiskiem małżonka (i ukrywanie się w innym państwie).
W obu przypadkach zmiany tożsamości – utrudnia ona pracę policji, ale nie daje gwarancji, że unikniesz deportowania do Polski na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej, to odwiedź blog Europejski nakaz aresztowania i przeczytaj artykuł Aresztowanie na podstawie ENA.
Zdjęcie Julia anseele pochodzi z Unsplash
***
Obowiązek zachowania tajemnicy brokerskiej
Czy wiedziałeś, że broker ubezpieczeń posiada obowiązek zachowania tajemnicy brokerskiej?
W niniejszym wpisie zarysujemy na czym on polega i jaka przewidziana jest odpowiedzialność za naruszenie tajemnicy brokerskiej.
Obowiązek zachowania tajemnicy brokerskiej przewidziany jest w Ustawie o dystrybucji ubezpieczeń. Zbliża on zawód brokera do zawodów zaufania publicznego, dla których zachowanie tajemnicy zawodowej to [Czytaj dalej…]