Europejski nakaz aresztowania – czy zmiana nazwiska uchroni Cię od więzienia?

Autor: Redakcja w kategorii: Odpowiedzialność karna

Czy zmiana nazwiska uchroni Cię od więzienia

Często zdarza się, że osoba, która jest poszukiwana w Polsce listem gończym i europejskim nakazem aresztowania na terenie innego kraju ukrywa się pod innym imieniem i nazwiskiem. Używa innych dokumentów.

Jednak czy zmiana nazwiska uchroni Cię od więzienia?

 

Historia Jędrka

Jędrek z Zakopanego sprzedawał w internecie telefony komórkowe, których nie posiadał. Gdy pieniądze wpływały na jego konto nie wysyłał w zamian nic lub podsyłał stare telefony.

Stosunkowo szybko zaczęły pojawiać się donosy o oszustwach Jędrka.

Jędrek uciekł więc do Francji. Posługiwał się innymi danymi osobowymi i zawarł na nie umowę najmu mieszkania i umowę o pracę.

Ku jego zdziwieniu, po kilku latach spokoju, odnalazła go francuska żandarmeria!

W dalszej kolejności Jędrek musiał zjawić się w sądzie w Marsylii, następnie przelecieć samolotem do Warszawy i odbyć gościnę w Białołęce.

 

Czy zmiana nazwiska uchroni Cię od więzienia

Na początek zwróć uwagę na to, że fałszowanie dokumentów i posługiwanie się nimi to dwa odrębne  przestępstwa.

Podwójne kłopoty.

Osoby, które posługują się innymi danymi za granicą niż w Polsce są identyfikowane, zatrzymane i przekazywane do Polski.

Same techniki policji, które służą rozpoznaniu, są objęte tajemnicą. Znalezienie osoby posługującej się innym nazwiskiem to czasami wynik pracy operacyjnej policji, a czasami kwestia przypadku (sprawdź artykuł Aresztowanie na podstawie ENA).

Zmiana tożsamości może być całkowicie nielegalna. Ale także legalna – wyjście za mąż i posługiwanie się nazwiskiem małżonka (i ukrywanie się w innym państwie).

W obu przypadkach zmiany tożsamości – utrudnia ona pracę policji, ale nie daje gwarancji, że unikniesz deportowania do Polski na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania.

 

***

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej, to odwiedź blog Europejski nakaz aresztowania i przeczytaj artykuł Aresztowanie na podstawie ENA.

 

📌

Po przeczytaniu „Europejski nakaz aresztowania – czy zmiana nazwiska uchroni Cię od więzienia?”, zapraszamy również do lektury:

Odpowiedzialność karna ordynatora

Kiedy dochodzi do zniesławienia

 

Photo by Julia anseele on Unsplash

Poprzedni wpis:

Następny wpis: