Kurator w prawie restrukturyzacyjnym

Autor: Redakcja w kategorii: Upadłość i restrukturyzacja

Jak wygląda sprawa kuratora w nowym prawie restrukturyzacyjnym?

Otóż od 1 stycznia 2016 r. obowiązuje regulacja w postaci  art. 68 prawa restrukturyzacyjnego:

1. Jeżeli po złożeniu wniosku restrukturyzacyjnego dłużnik utracił zdolność procesową i nie działa za niego przedstawiciel ustawowy, a także jeżeli w składzie organów dłużnika będącego osobą prawną lub jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, zachodzą braki uniemożliwiające ich działanie, sędzia-komisarz, a przed dniem otwarcia postępowania sąd, ustanawia kuratora.

Jeżeli dla dłużnika ustanowiono kuratora na podstawie art. 26 ust. 1 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym albo na podstawie art. 42 Kodeksu cywilnego, kuratora tego powołuje się na kuratora, o którym mowa w niniejszym przepisie.

Kurator w prawie restrukturyzacyjnym

W skrócie: jeśli coś się dzieje z możliwością występowania dłużnika przed sądem, sędzia komisarz lub sąd mają obowiązek ustanowić kuratora.

Jeśli dłużnik już ma kuratora (ustanowionego w związku z niedopełnianiem przez niego obowiązków rejestrowych lub ustanowionego w celu powołania organów/likwidacji), to ta sama osoba będzie pełnić funkcję kuratora restrukturyzacyjnego, którego podstawą do działania będzie art. 68 p.r.

Przepis artykułu 68 rozwiązuje przy okazji kilka ważnych kwestii – m.in. rozstrzyga o tym, że jeśli kurator został ustanowiony w postępowaniu o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego, to jego kuratela przedłuży się również na postępowanie restrukturyzacyjne.

Jednocześnie, powołanie kuratora nie jest przeszkodą do tego, aby dążyć do ustanowienia organów osoby prawnej czy usunięcia braków zdolności procesowej osoby fizycznej.

          >>> Zdarzyć się może, że osoba powołana na zarządcę sukcesyjnego z jakichś przyczyn nie może lub po prostu nie chce tej funkcji pełnić. W jaki sposób ustanowić „zapasowego” zarządcę sukcesyjnego

O wynagrodzeniu kuratora restrukturyzacyjnego (art. 69 prawa restrukturyzacyjnego), jak również zwrocie poniesionych wydatków, decyduje sędzia-komisarz (przed otwarciem postępowania restrukturyzacyjnego – sąd) w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Wynagrodzenie ma być stosowne do nakładu pracy.

W tym przypadku zastosowanie znajdą zasady z ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym (a dokładnie art. 32).

Regułą jest oczywiście, że koszt ustanowienia kuratora obciąża dłużnika.

Zgodnie z art. 71 prawa restrukturyzacyjnego, żeby domagać się kosztów kurateli restrukturyzacyjnej od Skarbu Państwa, kurator będzie musiał najpierw wezwać do zapłaty dłużnika, a dopiero potem składać wniosek do sędziego komisarza o nakazanie tymczasowej wypłaty sumy kosztów ze środków Skarbu Państwa.

          >>> Poznaj wyjątkowe prawnicze podcasty!

I na koniec o jeszcze jednej istotnej rzeczy – a mianowicie o podatkach.

Na podstawie art. 70 prawa restrukturyzacyjnego wynagrodzenie kuratora, zobowiązanego do zapłaty podatku VAT, podwyższa się o kwotę tego podatku.

Oznacza to również, że kwota wydatków, podana przez kuratora, jest kwotą brutto.

Zapraszamy do zapoznania się z blogami: Upadłość spółki z o.o., Postępowanie o zatwierdzenie układu oraz Restrukturyzacja i upadłość.

Zdjęcie Towfiqu barbhuiya pochodzi z Unsplash

***

Jak instytucja kultury powinna rozliczyć zakup dzieła sztuki od artysty

Jak rozliczyć zakup dzieła sztuki od artysty?

Konsekwencje podatkowe z którymi musi się zmierzyć instytucja kultury podczas zakupu dzieła sztuki od artysty zależą od tego, czy artysta prowadzi działalność gospodarczą w Polsce czy też tego nie robi.

Zakup od artysty, który jest przedsiębiorcą. W sytuacji [Czytaj dalej…]

Poprzedni wpis:

Następny wpis: