Inwestycja deweloperska na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste dosyć często obarczona jest dodatkowymi problemami i kosztami, jakie trzeba ponieść, aby ją zrealizować.
Wynika to przede wszystkim z tego, że prawo wieczystego użytkowania jest specyficznym uprawnieniem i nierzadko nawet profesjonaliści w obrocie gospodarczym, w tym też deweloperzy, nie dostrzegają różnicy pomiędzy tym prawem, a prawem własności nieruchomości.
Warto zatem zwrócić uwagę na kilka najważniejszych kwestii dotyczących tego prawa, które odróżniają je, od prawa własności.
Inwestycja budowlana na użytkowaniu wieczystym
Planując inwestycję deweloperską na użytkowaniu wieczystym trzeba przede wszystkim wiedzieć, że:
1. Zawarcie umowy, na podstawie której nabywane jest prawo użytkowania wieczystego gruntu, nie oznacza, że już z tą chwilą nabywca staje się użytkownikiem wieczystym.
Nabycie użytkowania wieczystego nieruchomości, w odróżnieniu od nabycia własności nieruchomości, wymaga bowiem dodatkowego warunku, aby stało się skuteczne: wpisu do księgi wieczystej.
>>> Jak sporządzić dobrą umowę o podwykonawstwo? Co powinna zawierać umowa o podwykonawstwo na roboty budowlane?
2. Użytkowanie wieczyste jest prawem celowym, co oznacza, że użytkownik wieczysty ma obowiązek korzystać z nieruchomości zgodnie z celem, na jaki nieruchomość została oddana w użytkowanie wieczyste.
Ważne jest też to, że sposób korzystania z nieruchomości wiąże każdego kolejnego użytkownika wieczystego.
Dlatego z punktu widzenia dewelopera, istotna jest treść umowy użytkowania wieczystego nieruchomości, którą zamierza nabyć.
Większość użytkowań wieczystych powstała z mocy prawa i w związku z tym nie wymagała zawarcia umowy.
Bez względu jednak na to, czy użytkowanie wieczyste zostało ustanowione na podstawie umowy, czy powstało z mocy prawa trzeba pamiętać, aby przed nabyciem nieruchomości oddanej w użytkowanie wieczyste, dokładnie sprawdzić treść tej umowy lub decyzji i ustalić, czy planowana inwestycja będzie zgodna z celem, na jaki nieruchomość została oddana w użytkowanie wieczyste.
>>> Sprawdź jakie korzyści niesie za sobą przeprowadzenie postępowania o zatwierdzenie układu
3. Użytkowanie wieczyste jest prawem ograniczonym czasowo – zwykle jest to okres 99 lat, ale zdarzają się użytkowania wieczyste ustanowione np. na lat 40.
Dlatego koniecznie trzeba sprawdzić, jaki jest okres użytkowania wieczystego interesującej nas nieruchomości i jaki okres tego użytkowania już upłynął.
>>> Zapoznaj się z 17 wyjątkowymi podcastami prowadzonymi przez prawników
4. Z użytkowaniem wieczystym wiąże się konieczność ponoszenia opłat rocznych.
Wysokość tych opłat jest uzależniona od celu, na jaki nieruchomość została oddana w użytkowanie wieczyste.
Dla nieruchomości wykorzystywanych na cele budownictwa mieszkaniowego, stawka wynosi 1% ceny nieruchomości określonej w umowie ustanowienia użytkowania wieczystego.
Jednak w przypadku zmiany wartości nieruchomości, opłata ta może być aktualizowana.
Więcej o najważniejszych ryzykach związanych z realizacją inwestycji deweloperskiej na użytkowaniu wieczystym przeczytasz w moim blogu w artykule: Użytkowanie wieczyste jako prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.
Zdjęcie Gus Ruballo pochodzi z Unsplash
***
Kiedy dochodzi do zniesławienia
Zniesławienie to pojęcie, które jest ostatnimi czasy bardzo nadużywane.
Nie jest absolutnie tak, że każda negatywna opinia na czyjś temat stanowi od razu zniesławienie. Każdy ma prawo do wyrażania własnych opinii i do krytykowania innych.
Liczyć się jednak trzeba z tym, że jeśli ta krytyka przekracza dozwolone prawem granice, może nam grozić odpowiedzialność karna za zniesławienie, znieważenie lub cywilna z tytułu naruszenia dóbr osobistych.
Jak więc wyrażać opinię na czyjś temat tak, aby było to dla nas bezpieczne, aby nie narażać się z tego tytułu na jakąkolwiek odpowiedzialność, a w szczególności odpowiedzialność karną za zniesławienie? [Czytaj dalej…]