Czy mogę skopiować cudzy Regulamin sklepu internetowego?

Autor: Redakcja w kategorii: Pozostałe

Czy mogę skopiować cudzy Regulamin sklepu internetowego?

Kopiując cudzy regulamin narażasz się na posądzenie o naruszenie praw autorskich.

Regulamin sprzedaży, tak jak każde inne stworzone przez danego autora dzieło, może podlegać ochronie prawnej. W związku z tym, Twoje działania mogą zostać uznane za plagiat.

Pomyśl tylko: jeżeli nad regulaminem, który kopiujesz siedział zespół prawników, ich praca została wyceniona na kilkaset czy kilka tysięcy złotych, a Ty kopiujesz go robiąc kopiuj-wklej, to jak można Cię postrzegać?

Przypadek klienta, który użył znalezionego w internecie regulaminu, pokazuje, że ryzyko nie tylko finansowe, ale także prawne, może być znaczne. (Więcej o tym przypadku i odszkodowaniu możecie przeczytać we wpisie na stronie Kancelarii e-commerce).

Czy mogę skopiować cudzy Regulamin sklepu internetowego

Kopiowanie regulaminu niesie za sobą poważne ryzyko

W sieci można przeczytać wiele przypadków, w których firma po skopiowaniu cudzego Regulaminu otrzymała wezwanie do zapłaty odszkodowania.

Kwoty są różne od kilkuset do kilkunastu tysięcy złotych. Wszystko zależy od skali, czasu trwania naruszenia.

Dodatkowo, niezależnie od tego, kopiowanie regulaminów jest ryzykowne z kilku innych względów:

  • nie znając się na prawie, nie wiesz co w Regulaminie jest dopasowane mocno indywidualnie przez sprzedawcę a co nie
  • niektórzy dają Klientowi więcej uprawnień niż wynika to z przepisów, bo jest to ich strategia biznesowa (np. dłuższy termin zwrotów, bezpłatne zwroty, dostawy w cenie); Kopiując regulaminy możesz nieświadomie zaoferować klientom coś, czego w rzeczywistości nie chcesz zaproponować; możesz narazić się w tym zakresie na dodatkowe niepotrzebne koszty
  • wiele firm z uwagi na skalę wprowadza klauzule niedozwolone mimo, że ich posiadanie jest zakazane; Jednocześnie zabezpieczają w tym zakresie budżet na ewentualne kary od organów kontrolujących
  • niektórzy nie aktualizują swoich Regulaminów, a biorąc pod uwagę to, że od 1 stycznia 2023 roku, dyrektywa Omnibus wprowadziła istotne zmiany w treści dokumentów. Podobnie zrobiły to przepisy DSA obowiązujące od lutego 2024r. czy nowe wytyczne UOKIK dotyczące sprzedaży online . To sprawia, że nawet AI nie nadąża nad aktualnymi zmianami prawnymi.

>>> Spłacony kredyt frankowy – jak wyliczyć kwotę odszkodowania? Sprawdź w artykule: Spłacony kredyt frankowy a pozew

Regulamin sklepu internetowego to kluczowy dokument, dlatego też warto zadbać o solidny regulamin, dostosowany do aktualnych przepisów, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji finansowych i prawnych.

Chcesz szybko przygotować swój regulamin sklepu, sprawdzić co jest Twoim must have, jeśli chodzi o sprzedaż on-line i zajrzyj do wpisu Regulamin sklepu internetowego 2024 – wzór. Kluczowe aspekty i wskazówki prawne.

Tam też znajdziesz przykłady gotowych rozwiązań, które pozwolą Ci szybko spełnić niezbędne wymogi prawne.

Zdjęcie: Andrea Piacquadio

***

Czy warto złożyć odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej?

Przegrałeś walkę o przetarg? Uważasz, że zamawiający postąpił niesłusznie odrzucając Twoją ofertę? A może postąpił niesprawiedliwie, bo powinien odrzucić ofertę Twojego konkurenta, a tego nie zrobił?

Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jakie przysługują Ci prawa [Czytaj dalej…]

Poprzedni wpis:

Następny wpis: