Ustawa antywiatrakowa ma niebagatelny wpływ na wydawanie decyzji o warunkach zabudowy dla inicjatyw polegających na budowie elektrowni wiatrowych.
To efekt zasady, wedle której lokalizacja elektrowni wiatrowej może nastąpić wyłącznie w oparciu o miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Wynika to z art. 3 ustawy antywiatrakowej.
Ustawa antywiatrakowa
Wejście w życie ustawy spowodowało, iż niedopuszczalnym jest wydawanie decyzji o warunkach zabudowy w odniesieniu do budowy elektrowni wiatrowej.
Przepisy przejściowe ustawy wiatrakowej uregulowały także kwestię już wydanych decyzji o warunkach zabudowy, jak i postępowań będących w toku. Stanowi o tym art. 14 ustawy antywiatrakowej.
Postępowania dotyczące wydania decyzji o warunkach zabudowy dla elektrowni wiatrowych, które zostały wszczęte i nie zakończono ich do dnia wejścia w życie ustawy, podlegają umorzeniu.
>>> Jakich przedsięwzięć dotyczy ocena oddziaływania na środowisko? Przeczytaj: Ocena oddziaływania na środowisko przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko
Organy administracji będą zatem obowiązane zakończyć takie sprawy decyzjami o charakterze formalnym.
Decyzje o warunkach zabudowy, wydane przed dniem wejścia w życie ustawy tracą natomiast moc, jeśli przed dniem wejścia w życie ustawy względem inwestycji nimi objętych nie wszczęto postępowania o wydanie pozwolenia na budowę.
Skutek polegający na utracie mocy decyzji następuje z mocy prawa i nie wymaga stwierdzenia wygaśnięcia w trybie wynikającym z art. 162 Kodeksu postępowania administracyjnego.
Zdjęcie KV MG pochodzi z Unsplash
***
Uchwała wspólnoty mieszkaniowej i sezon grillowy
Lipiec. Sezon grillowy dawno został otwarty i potrwa jeszcze przez jakiś czas. Stąd niektórzy mają wątpliwości prawne związane właśnie z grillowaniem.
Konkretniej – czy wspólnota mieszkaniowa może podjąć uchwałę o zakazie grillowania na balkonie? [Czytaj dalej…]