Rodzina 500+ a podatki. Program Rodzina 500+ bez wątpienia spowoduje, że rodziny będą dysponować większymi środkami finansowymi. Nasuwa się więc pytanie, jak wygląda kwestia ich opodatkowania?
Szczegóły poniżej.
Rodzina 500+ a podatki
Ustawa z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. 1991 nr 80 poz. 350) przewiduje zwolnienie z opodatkowania świadczenia rodzinne otrzymane na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych, a także dodatki rodzinne i pielęgnacyjne, zasiłki dla opiekunów otrzymane na podstawie przepisów o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów, świadczenia pieniężne otrzymane w przypadku bezskuteczności egzekucji świadczeń alimentacyjnych oraz zasiłki porodowe otrzymane w oparciu o przepisy odrębne.
Świadczenia przyznane od Państwa w ramach programu „Rodzina 500+” również będą zwolnione od opodatkowania podatkiem od osób fizycznych (PIT).
>>> Czy ogłoszenie upadłości jest możliwe tylko w przypadku przedsiębiorców? Nie – mogą to zrobić także osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Przeczytaj o tym we wpisie: Upadłość konsumencka. Jak napisać wniosek?
Co więcej, to świadczenie wychowawcze nie będzie także wliczane do dochodu w przypadku ubiegania się o inne świadczenia uzależnione właśnie od kryterium dochodowego.
Mowa tutaj dla przykładu o świadczeniach pochodzących z pomocy społecznej, funduszu alimentacyjnego, świadczeń rodzinnych, stypendiów dla uczniów i studentów, jak i dodatków mieszkaniowych.
>>> W jaki sposób złożyć wniosek o alimenty na kilkoro dzieci? Wystarczy jeden wspólny pozew, czy oddzielny dla każdego dziecka?
Można więc mówić o następnym ułatwieniu dla rodziców.
Zdjęcie Shane pochodzi z Unsplash
***
Reprezentacja dziecka – kiedy nie przysługuje rodzicowi?
Rodzice to przedstawiciele ustawowi dziecka, które pozostaje pod ich władzą rodzicielską.
Oznacza to, że status ten wygasa w chwili osiągnięcia przez dziecko pełnoletności, a wcześniej z różnych przyczyn rodzice mogą zostać tej władzy rodzicielskiej pozbawieni lub władza ta może zostać im ograniczona.
Reprezentacja dziecka, nawet jeśli nie zachodzą wspomniane sytuacje, nie zawsze rodzicowi przysługuje… [Czytaj dalej…]