Rejestracja podmiotu leczniczego – 3 błędy, których musisz unikać!

Autor: Redakcja w kategorii: Placówka zdrowia

Rejestracja podmiotu leczniczego

Rejestracja podmiotu leczniczego w Rejestrze Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą (RPWDL) to jeden z etapów zakładania własnej placówki medycznej. Sprawdź, jakich błędów unikać rejestrując podmiot leczniczy w RPWDL.

Błąd 1 – złożenie wniosku bez bufora czasowego

Niektóre z urzędów wojewódzkich działają naprawdę sprawnie i rejestrują podmiot leczniczy w przeciągu kilku dni. Nie zapominaj jednak o tym, że to tylko wyjątki od reguły, a rejestracja podmiotu leczniczego może się zakończyć w terminie 30 dni od złożenia wniosku! Warto więc złożyć wniosek z odpowiednim wyprzedzeniem, co najmniej 30-dniowym, przed planowanym rozpoczęciem działalności.

Błąd 2 – PKD 47.73.Z zamiast PKD 47.29.Z w przypadku sprzedaży suplementów diety

Wykonując działalność leczniczą nie możesz prowadzić hurtowni farmaceutycznej, hurtowni farmaceutycznej produktów leczniczych weterynaryjnych oraz apteki ogólnodostępnej ani punktu aptecznego.

Jeżeli sprzedajesz suplementy diety, to odpowiednim kodem PKD dla Ciebie będzie PKD 47.29.Z – sprzedaż detaliczna pozostałej żywności prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach. Niestety nagminnie zdarza się, że zamiast powyższego kodu wpisywany jest kod PKD 47.73.Z, który dotyczy sprzedaży detalicznej wyrobów farmaceutycznych prowadzonej w wyspecjalizowanych sklepach.

Ta „drobna” pomyłka naraża Cię na zwrot wniosku i konieczność zmiany przedmiotu działalności w dokumentach firmowych. A jest to problematyczne, szczególnie w przypadku podmiotów wpisanych do KRS. Zmiana PKD może wtedy potrwać o wiele dłużej.

Błąd 3 – nieprawidłowe kody resortowe

Rejestracja podmiotu leczniczego w RPWDL opiera się na systemie resortowych kodów identyfikacyjnych. Kody te określają np. formę prawną podmiotu, jego jednostki organizacyjne, rodzaj działalności leczniczej itp.

Wybranie błędnych kodów resortowych to jedna z najczęstszych przyczyn zwrotów wniosków o rejestracje.

Warto więc przed złożeniem wniosku zapoznać się z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 17 maja 2012 r. w sprawie systemu resortowych kodów identyfikacyjnych oraz szczegółowego sposobu ich nadawania 😉

Chcesz poznać więcej najczęstszych błędów popełnianych przy rejestracji podmiotu leczniczego? Przeczytaj ten artykuł o tytule Rejestracja podmiotu leczniczego. 7 błędów, których warto unikać. Znajdziesz go na blogu Prawo dla zdrowia.

📌

Po przeczytaniu „Rejestracja podmiotu leczniczego – 3 błędy, których musisz unikać!”, zapraszamy również do lektury:

Czy technik masażysta musi obowiązkowo zaszczepić się przeciwko COVID-19?

Dodatkowe wymogi sanepidu dla gabinetów fizjoterapii uroginekologicznej

Photo by Marcel Scholte on Unsplash

Poprzedni wpis:

Następny wpis: