Rejestracja podmiotu leczniczego w Rejestrze Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą (RPWDL) to jeden z etapów zakładania własnej placówki medycznej. Sprawdź, jakich błędów unikać rejestrując podmiot leczniczy w RPWDL.
Błąd 1 – złożenie wniosku bez bufora czasowego
Niektóre z urzędów wojewódzkich działają naprawdę sprawnie i rejestrują podmiot leczniczy w przeciągu kilku dni.
Nie zapominaj jednak o tym, że to tylko wyjątki od reguły, a rejestracja podmiotu leczniczego może się zakończyć w terminie 30 dni od złożenia wniosku!
Warto więc złożyć wniosek z odpowiednim wyprzedzeniem, co najmniej 30-dniowym, przed planowanym rozpoczęciem działalności.
Błąd 2 – PKD 47.73.Z zamiast PKD 47.29.Z w przypadku sprzedaży suplementów diety
Wykonując działalność leczniczą nie możesz prowadzić hurtowni farmaceutycznej, hurtowni farmaceutycznej produktów leczniczych weterynaryjnych oraz apteki ogólnodostępnej ani punktu aptecznego.
>>> Kiedy lekarz czy podmiot leczniczy nie mają prawa wydawać żądanej dokumentacji?
Jeżeli sprzedajesz suplementy diety, to odpowiednim kodem PKD dla Ciebie będzie PKD 47.29.Z – sprzedaż detaliczna pozostałej żywności prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach.
Niestety nagminnie zdarza się, że zamiast powyższego kodu wpisywany jest kod PKD 47.73.Z, który dotyczy sprzedaży detalicznej wyrobów farmaceutycznych prowadzonej w wyspecjalizowanych sklepach.
Ta „drobna” pomyłka naraża Cię na zwrot wniosku i konieczność zmiany przedmiotu działalności w dokumentach firmowych.
A jest to problematyczne, szczególnie w przypadku podmiotów wpisanych do KRS. Zmiana PKD może wtedy potrwać o wiele dłużej.
>>> Sprawdź w jaki sposób jest przeprowadzana kontrola świadczeniodawcy NFZ
Błąd 3 – nieprawidłowe kody resortowe
Rejestracja podmiotu leczniczego w RPWDL opiera się na systemie resortowych kodów identyfikacyjnych.
Kody te określają np. formę prawną podmiotu, jego jednostki organizacyjne, rodzaj działalności leczniczej itp.
Wybranie błędnych kodów resortowych to jedna z najczęstszych przyczyn zwrotów wniosków o rejestracje.
Warto więc przed złożeniem wniosku zapoznać się z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 17 maja 2012 r. w sprawie systemu resortowych kodów identyfikacyjnych oraz szczegółowego sposobu ich nadawania 😉
>>> Zdałeś wymagane egzaminy i myślisz o założeniu własnego gabinetu lekarskiego? Sprawdź mini-przewodnik, w którym znajdziesz najważniejsze kroki tego procesu: Jak założyć gabinet lekarski?
Chcesz poznać więcej najczęstszych błędów popełnianych przy rejestracji podmiotu leczniczego?
Przeczytaj ten artykuł o tytule Rejestracja podmiotu leczniczego. 7 błędów, których warto unikać. Znajdziesz go na blogu Prawo dla zdrowia.
Zdjęcie Marcel Scholte pochodzi z Unsplash
***
Kiedy lekarz weterynarii stosuje leki, a kiedy dokonuje obrotu detalicznego produktami leczniczymi?
Każdy lekarz weterynarii powinien chociaż raz w życiu zapoznać się z ustawą Prawo Farmaceutyczne – ustawa ta reguluje zasady obrotu detalicznego lekami.
Ustawa Prawo farmaceutyczne wprowadza definicje produktu leczniczego oraz produktu leczniczego weterynaryjnego: „produktem leczniczym – jest substancja lub mieszanina substancji, przedstawiana jako posiadająca właściwości zapobiegania lub leczenia chorób występujących [Czytaj dalej…]