Alimenty na kilkoro dzieci

Autor: Redakcja w kategorii: Alimenty, Prawo dla każdego, Rodzina, Rozwód

W wielu rodzinach wychowuje się kilkoro dzieci. Jak poradzić sobie wówczas ze sprawą o alimenty? Wystarczy jeden wspólny pozew, czy oddzielny dla każdego dziecka? Co, jeśli jedno z dzieci jest pełnoletnie? Na te pytania odpowiem w dzisiejszym wpisie.

Alimenty dla małoletnich dzieci

Jeśli wszystkie dzieci są małoletnie, wystarczy złożenie jednego pozwu o alimenty w imieniu ich wszystkich. Jest to rozwiązanie oczywiste, ale tylko pozornie, bo w prawie często spotyka się zupełnie nieracjonalne mechanizmy. Przykład to konieczność prowadzenia dwóch odrębnych postępowań w sprawie o alimenty i w sprawie o kontakty pomiędzy rodzicami a dziećmi.

Pełnoletnie dziecko działa samodzielnie

Jeżeli natomiast dziecko jest już pełnoletnie – co do zasady wnosi pozew o alimenty we własnym imieniu. Rodzice pełnią bowiem rolę ustawowych przedstawicieli dziecka jedynie do czasu, kiedy pozostaje ono małoletnie.

Istnieje jednak możliwość połączenia spraw o alimenty względem dzieci małoletnich i pełnoletnich do wspólnego rozpoznania (ale nadal będą to dwie odrębne sprawy). Wydaje się to słuszne, bo sąd musi brać pod uwagę całokształt sytuacji finansowej pozwanego.

Pełnomocnictwo dla rodzica

Pełnoletnie dziecko można też ustanowić rodzica swoim pełnomocnikiem, który będzie reprezentował je w postępowaniu o alimenty.

Wystarczy tutaj pełnomocnictwo pisemne – jest ono zwolnione od opłat sądowych. Ważne, że gdy pozew wnosi pełnomocnik, powinien dołączyć do niego pełnomocnictwo w dwóch egzemplarzach – dla sądu i dla pozwanego.

***

Pobierz eBooka: Alimenty bez tajemnic

Poprzedni wpis:

Następny wpis: