Przejście na ryczałt dla lekarzy – czas na decyzję nagli!

Autor: Redakcja w kategorii: Placówka zdrowia

Rozliczanie się w formie ryczałtu jest często znacznie korzystniejsze od skali podatkowej lub podatku liniowego. Jakie korzyści niesie za sobą przejście na ryczałt dla lekarzy w 2022 roku?

Przejście na ryczałt dla lekarzy – czas na decyzję nagli!

Przejście na ryczałt dla lekarzy – niska stawka od przychodu

Główną korzyścią ryczałtu dla lekarzy jest jego niska stawka, czyli 14% od przychodu.

Dla porównania stawka podatku liniowego wynosi 19%, zaś opodatkowanie według skali podatkowej to 17 lub 32%.

Przejście na ryczałt dla lekarzy – niższa składka zdrowotna

Kolejna korzyść ryczałtu dla lekarzy to wysokość składki zdrowotnej, liczonej nie od osiągniętego przychodu, zaś od przeciętnego przychodu w gospodarce narodowej.

W przypadku podatku liniowego składka zdrowotna wynosi 4,9%, a w skali podatkowej jej wysokość to 9% dochodu.

          >>> Jak kształtuje się odpowiedzialność szpitala za pomyłki podwładnych?

Czy ryczałt jest dla każdego lekarza? – oczywiście, że nie

Dla niektórych gabinetów, ze względu na wysokie koszty ich prowadzenia, korzystniejsze będzie rozliczenie na podatku liniowym lub w skali podatkowej.

To jaka forma rozliczenia może być dla Ciebie najodpowiedniejsza powinieneś przedyskutować ze specjalistą – np. mecenasem Marcinem Bartyńskim, autorem bloga Przekształcenie działalności gospodarczej w spółkę z o.o.

Jak przejść na ryczałt?

Aby przejść na ryczałt musisz pisemne oświadczenie naczelnikowi swojego urzędu skarbowego do 20 lutego 2022 roku. Jeżeli przechodzisz na ryczałt z karty podatkowej, to masz czas do 20 stycznia 2022 roku.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się dlaczego ryczałt jest tak bardzo promowany przez twórców Polskiego Ładu przeczytaj artykuł Ryczałt dla lekarzy w 2022 r. receptą na Polski Ład.

Zdjęcie Oluwaseyi Johnson pochodzi z Unsplash

***

Jak założyć gabinet lekarski?

Zdałeś wymagane egzaminy i myślisz o założeniu własnego gabinetu lekarskiego? Sprawdź poniższy mini-przewodnik, w którym znajdziesz najważniejsze kroki tego procesu.

O czym pamiętać zakładając gabinet lekarski?

Warto, byś na początku zapoznał się z Ustawą z dnia 15 kwietnia 2011 roku o działalności leczniczej. Kolejną kluczową kwestią jest to, że musisz posiadać prawa do wykonywania zawodu [Czytaj dalej…]

Poprzedni wpis:

Następny wpis: