Noc Muzeów a prewspółczynnik w odliczeniu VAT

Autor: Redakcja w kategorii: VAT

Temat podatku od towarów i usług VAT od lat budzi emocje wśród organizatorów Nocy Muzeów.

Wszystko przez to, że działania, które promują działalność odpłatną muzeów klasyfikowane są przez organy podatkowe jako działalność inna niż gospodarcza.

W takim wypadku musisz rozliczać się za pomocą użycia prewspółczynnika w odliczeniu VAT.

Noc Muzeów a prewspółczynnik w odliczeniu VAT

Noc Muzeów a prewspółczynnik w odliczeniu VAT – stanowisko organów

Działania nieodpłatne podczas Nocy Muzeów są klasyfikowane według organów podatkowych jako funkcja promocyjna i wyraz realizacji działalności statutowej w zakresie upowszechniania kultury.

Połączenie tych dwóch funkcji stanowi podstawę dla organów dla uznania działań muzeów jako te o charakterze mieszanym.

Sprawę komplikuję fakt, że nawet niektóre instytucje kultury, gdy składają wniosek o interpretacje, to zaznaczają, że organizacja nieodpłatnej Nocy Muzeów stanowi działalność mieszaną instytucji.

Tak więc – prewspółczynnik w odliczeniu VAT powinien obowiązywać.

Jednym z argumentów na potwierdzenie związku organizacji Nocy Muzeów z działalnością gospodarczą jest fakt, że w trakcie działań nieodpłatnych są także prowadzenia działania odpłatne jak np. sprzedaż pamiątek czy odpłatny wstęp na część wystaw.

          >>> Czy nauczyciele muszą pracować w wakacje? Czy to zgodne z przepisami prawa?

Czy jest szansa na zmianę podejścia?

Wiele spraw, które dotyczą prewspółczynnika znajduje się aktualnie w sądach administracyjnych.

Już teraz można się spotkać z pozytywnym wyrokiem sądowym, w którym określone jest, że nieodpłatna organizacja Nocy Muzeów jest działalnością gospodarczą.

I w związku z tym możemy się spotkać z interpretacja z 3 marca 2021 r., nr 0461-ITPP2.4512.32.2017.10.S.AK, która głosi, że:

całość prowadzonej przez Muzeum działalności (w tym organizacja Nocy Muzeów – przyp. aut.) jest działalnością gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy. Zatem wydatki na nabycie towarów i usług ponoszone przez Muzeum wykorzystywane są do celów tej działalności gospodarczej. Dlatego też dokonując odliczenia podatku naliczonego związanego z prowadzoną działalnością Wnioskodawca nie powinien stosować art. 86 ust. 2a i następne ustawy o podatku od towarów i usług

          >>> Spłata kredytu frankowego nie oznacza tego, że tracisz prawo powołania się na niedozwolone postanowienia umowne – przeczytaj artykuł: Spłacony kredyt frankowy a pozew

Istnieje więc szansa, że dzięki pozytywnym (czyli traktujące Noc Muzeów jako działalność gospodarcza) orzeczeniom sądów zmieni się nastawienie organów podatkowych w kwestii prewspółczynnika VAT przy Nocy Muzeów.

Chcesz dowiedzieć się, czy nieodpłatny wstęp na wydarzenia w trakcie Nocy Muzeów podlega opodatkowaniu VAT? Przeczytaj artykuł VAT przy Nocy Muzeów.

Znajdziesz go na blogu Kulturalnie o podatkach.

Zdjęcie Artur Matosyan pochodzi z Unsplash

***

Umowa zlecenia i umowa o świadczenie usług. Minimalna stawka godzinowa

W ostatnim czasie opublikowano ustawę z dnia 22 lipca 2016 roku o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę oraz niektórych innych ustaw.

Ustawa wprowadza minimalną stawkę godzinową, odnoszącą się do usług, których wykonywanie powierzono w oparciu o umowę zlecenie bądź umowę o świadczenie usług [Czytaj dalej…]

Poprzedni wpis:

Następny wpis: