Brak zgody na przeprowadzenie zabiegu – typowa przyczyna sprawy medycznej

Autor: Redakcja w kategorii: Pozostałe

Dla niektórych to oczywiste, a dla innych mniej – nie musisz godzić się na leczenie.

Dziś zarysujemy w jakich okolicznościach Twoja zgoda na przeprowadzenie zabiegu nie jest niezbędna oraz podamy przykład braku zgody na zabieg, który się odbył i doprowadził do powstania roszczenia pacjenta w sprawie medycznej.

Brak zgody na przeprowadzenie zabiegu – typowa przyczyna sprawy medycznej

Ratowanie zdrowia i życia a brak zgody na przeprowadzenie zabiegu

Gdy w grę wchodzą ratowanie zdrowia i życia, a sytuacja jest nagła, nie ma czasu na rozmowę z pacjentem, a co dopiero mówić o podpisywaniu przez niego odpowiedniego formularza.

W takich sytuacjach, to lekarz decyduje o działaniach, które powinny być jak najmniej inwazyjne dla pacjenta. Lekarz ocenia zdarzenie przez pryzmat swojej wiedzy i bazując na stanie zdrowia pacjenta.

Czas jest najważniejszy. Poważne zagrożenie życia i zdrowia pacjenta usprawiedliwia brak wyrażonej przez niego zgody na przeprowadzenie zabiegu.

Brak zgody na przeprowadzenie zabiegu – typowa przyczyna sprawy medycznej

Niestety czasem zdarza się, że lekarz nie ma żadnych podstaw do przeprowadzenia zabiegu… I staję się to typową przyczyną do powstania roszczenia pacjenta w sprawie medycznej.

Tu za przykład może posłużyć zdarzenie z udziałem Klientki pani mec. Elżbiety Bansleben, autorki bloga Ochrona pacjenta.

          >>> Zapoznaj się z najważniejszymi kwestiami dotyczącymi pozwów w procesach cywilnych o odszkodowanie medyczne

Klientka wyraziła zgodę na zabieg histeroskopii – czyli na badanie wnętrza jamy macicy – oraz na usunięcie drobnej zmiany polipowatej. Zabieg ten miał być przeprowadzony za pomocą mikro narzędzi wprowadzonych wziernikiem poprzez drogi rodne.

Klientka miała zostać poddana znieczuleniu ogólnemu.

Gdy pacjentka wybudziła się z narkozy zauważyła rozcięcie na brzuchu.

Zapytała lekarza prowadzącego o przyczynę tej ingerencji, a w odpowiedzi usłyszała, że lekarz nie będzie pytał o zgodę kogoś pod narkozą…

U Klientki przeprowadzono laparotomię, czyli otwarcie powłok jamy brzusznej, wraz z wyłyżeczkowaniem jamy macicy…

          >>> Udostępnianie dokumentacji medycznej – w jakich sytuacjach powinno mieć formę aktu notarialnego?

Jak można się domyślić lekarze nie mieli podstaw do przeprowadzenia tego zabiegu. Pacjentka nie wyraziła na niego zgody, nie powstało również zagrożenie jej zdrowia lub życia.

Historia Klientki Pani Mecenas to w zasadzie typowa sprawa medyczna, która oparta jest na braku zgody pacjenta na przeprowadzenie zabiegu.

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj artykuł o tytule Jak się nie zgodzić na leczenie? Sprawa medyczna. Część I

Zdjęcie National Cancer Institute pochodzi z Unsplash

***

Odpowiedzialność za fałszowanie dokumentacji medycznej

Przyjmuje się, że dokumentacja medyczna ma wiernie odzwierciedlać proces leczenia. Zatem, jeżeli ktoś dokona fałszowania dokumentacji medycznej to robi to z określonych pobudek.

Lekarz lub pielęgniarka, którzy dostaną podstawowy zarzut o błąd medyczny mogą mieć postawione dodatkowo, nawet w ramach tego samego postępowania, zarzut [Czytaj dalej…]

Poprzedni wpis:

Następny wpis: