Przyjmuje się, że dokumentacja medyczna ma wiernie odzwierciedlać proces leczenia. Zatem, jeżeli ktoś dokona fałszowania dokumentacji medycznej to robi to z określonych pobudek.
Odpowiedzialność za fałszowanie dokumentacji medycznej niezależna od tej za błąd medyczny
Lekarz lub pielęgniarka, którzy dostaną podstawowy zarzut o błąd medyczny mogą mieć postawione dodatkowo, nawet w ramach tego samego postępowania, zarzut z art. 270 [Fałszerstwo materialne] lub zarzut z art. 271 [Poświadczenie nieprawdy] Kodeksu Karnego.
Dokumentacja medyczna jest dowodem materialnym. Jeżeli w procesie dojdzie do uprawdopodobnienia lub wykaże się, że ten dokument – dowód rzeczowy – jest przerobiony, poświadczający nieprawdę lub podrobiony to mamy kwestię niezależnej odpowiedzialności za ten czyn.
Jeżeli wykażemy lekarzowi uprawnionemu do wystawienia takiego dokumentu, że poświadczył nieprawdę będzie odpowiadał z artykułu 271 Kodeksu Karnego. Poświadczenie nieprawdy to np. sytuacje, gdy wpisał nieprawdziwe dane do dokumentacji papierowej lub prowadzonej w formie elektronicznej
Jeśli przerobił uprzednio wytworzony prawdziwy dokument, czy dokonał zmian w elektronicznym systemie dokumentacji szpitalnej to będzie odpowiadał z artykułu 270 Kodeksu karnego. Czyli za fałszowanie dokumentacji medycznej, jak np. historii choroby.
Chcesz dowiedzieć się czy lekarz, pielęgniarka czy położna mogą kłamać zeznając w sprawie o błąd medyczny i czy za mówienie nieprawdy zawsze grozi kara – odwiedź blog Błąd przy porodzie i przeczytaj artykuł Co, gdy pielęgniarka lub lekarz kłamie w prokuraturze lub w sądzie?
📌
Po przeczytaniu „Odpowiedzialność za fałszowanie dokumentacji medycznej”, zapraszamy również do lektury:
➡ Sfałszowanie dokumentacji medycznej przez lekarza a postępowanie dyscyplinarne