Szanse na wygraną w sprawie o zerwaną polislokatę

Autor: Redakcja w kategorii: Pozostałe, Prawo dla każdego

Wiele osób dzwoni i pisze do mnie z pytaniami o sprawy dotyczące polislokat (więcej o nich TUTAJ). Na jakich warunkach je prowadzę? Jakie są szanse na wygraną? A ja odpowiadam: nawet mnie jako prawnikowi trudno to ocenić.

Szanse na wygraną w sprawie o zerwaną polislokatę

Szanse na wygraną w sprawie o zerwaną polislokatę

Typowa wiadomość w sprawie polislokaty jest następująca: Pani Mecenas, jakie są szanse, że Pani moją sprawę wygra?

Odpowiedź natomiast zwykle brzmi tak: Moim zdaniem, biorąc pod uwagę dotychczasową linię orzeczniczą, jeśli ma Pan/Pani typową polisolokatę, to ma Pan/Pani większe szanse, by wygrać niż przegrać.

Tego typu reakcja jest podyktowana faktem, że trudno oceniać szanse na wygraną w sprawie – nie tylko tej, ale jakiejkolwiek. Nie zapoznałam się jeszcze z dokumentacją, nie wiem też jaki produkt kupił pytający i co zezna przed sądem.

Nawet jeśli już to zrobię, Sądy zawsze mogą zmienić swoją bieżącą linię orzeczniczą.

          >>> Jakich błędów unikać, aby cieszyć się z harmonijnej współpracy na linii klient i adwokat? Przeczytaj artykuł: Klient i adwokat – 3 najczęstsze błędy podczas współpracy

Nie posiadam też żadnego wzoru, który pozwoli mi ocenić, czy szanse na wygraną wynoszą 75%, a może jednak 90%.

Podobnie Klient nie ma wzoru na to, by ocenić, czy do ewentualnej przegranej brakuje mu tylko 10% czy aż 80%.

Wydaje się jednak, że w sprawach polislokat szanse na wygraną są większe niż na przegraną. Sądy w większości stają bowiem po stronie konsumentów.

Podobnie zrobił Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), nakładając na ubezpieczycieli kary, wymagając przy tym zmian w zakresie pobierania opłat likwidacyjnych dotyczących polislokat.

          >>> Jak wygląda podstawa zatrudnienia dla wykonywania robót publicznych

UOKiK stoi na stanowisku, iż ubezpieczyciele powinni umożliwić konsumentom odstąpienie bez ponoszenia kosztów opłat likwidacyjnych od umów polislokaty, które ci zawarli w efekcie nieuczciwej sprzedaży.

Ocenę korzystną dla konsumentów wyraził także w swoim raporcie Rzecznik Finansowy, który wspiera ich dodatkowo w postępowaniach sądowych wnosząc do nich tzw. istotny pogląd w sprawie.

Zdjęcie GR Stocks pochodzi z Unsplash

***

Rozdzielność majątkowa. Kiedy małżonek mimo niej będzie dziedziczył?

Rozdzielność majątkowa i dziedziczenie po śmierci jednego z małżonków to kwestie, które występując łącznie cały czas są źródłem wielu wątpliwości.

Najważniejsze w tym wszystkim, by zapamiętać, że rozdzielność majątkowa to rozdzielność majątkowa, a dziedziczenie to dziedziczenie [Czytaj dalej…]

Poprzedni wpis:

Następny wpis: