Jak postępować, kiedy ubezpieczyciel niesłusznie odmawia wypłaty odszkodowania?
Co zrobić w sytuacji, kiedy ubezpieczyciel nie uznaje odpowiedzialności za szkodę z powodu braku związku przyczynowego pomiędzy zdarzeniem szkodowym a urazem zdrowotnym?
O jakiej sytuacji mowa?
Pan X jako pasażer uczestniczył w wypadku samochodowym. Na drugi dzień po zdarzeniu poczuł silny ból szyi, udał się więc na SOR, gdzie okazało się, że doznał skręcenia kręgosłupa.
Po wypadku przez kilka tygodni stosował kołnierz ortopedyczny, przechodził rehabilitację, odczuwał ból.
Mimo oczywistej szkody w związku z wypadkiem, dobrej dokumentacji i odwołania się od pierwszej decyzji pan X nie otrzymał odszkodowania/zadośćuczynienia.
Ubezpieczyciel stanął na stanowisku, że nie wystąpiły trwałe następstwa w zdrowiu poszkodowanego. Według ubezpieczyciela zderzenie samochodów było najprawdopodobniej niskoenergetyczne, a dolegliwości bólowe wynikają z poprzednio występujących zmian chorobowych.
>>> Czy wiesz o tym, że Jeśli w trakcie trwania małżeństwa Twój mąż nie łoży na utrzymanie dzieci, to możesz pozwać małżonka o alimenty na dzieci? Nie musisz się rozwodzić, aby pozwać męża o alimenty
Co dalej?
W sytuacji pana X jedynym sposobem jest wystąpienie na drogę sądową, gdyż ubezpieczyciel podtrzymywał odmowę wypłaty odszkodowania ze względu na brak trwałych następstw.
Poszkodowany domagał się odszkodowania za poniesione koszty leczenia i rehabilitacji oraz zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.
W sprawie doktor nauk medycznych, specjalista w dziedzinie ortopedii wydał korzystną dla pana X opinię biegłego. W opinii stwierdził stan po urazie kręgosłupa z uszkodzeniem aparatu więzadłowo-torebkowego i trwały uszczerbek na zdrowiu.
Stwierdził także, że siły działające na pasażerów, nawet w przypadku niegroźnych stłuczek, są bardzo duże. Co często wywołuje bóle kręgosłupa z ograniczeniem ruchomości. A nawet niewielkie z pozoru urazy szyi mogą powodować problemy zdrowotne w przyszłości.
>>> Sprawdź jakie korzyści niesie za sobą przeprowadzenie postępowania o zatwierdzenie układu
Pamiętaj więc, że odmowa ubezpieczyciela może być zupełnie bezpodstawna i wówczas warto sięgnąć po pozew o odszkodowanie, dochodząc swoich praw przed sądem.
Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Odmowa wypłaty odszkodowania z powodu braku trwałych następstw.
Zdjęcie Michael Jin pochodzi z Unsplash
***
Niegodność dziedziczenia. Co dalej?
Kim jest niegodny dziedziczenia? Podejrzewasz, że spadkobierca może być niegodny dziedziczenia? Niegodność dziedziczenia – co oznacza?
Niegodność dziedziczenia to możliwość wyłączenia od dziedziczenia spadkobiercy ze względu na nieetyczne zachowanie.
Podstawę prawną znajdziesz w art. 928 kodeksu cywilnego.
Ustawodawca przewidział trzy sytuacje, w których sąd może uznać spadkobiercę za niegodnego [Czytaj dalej…]