Przykładowe zadośćuczynienie za skręcenie kręgosłupa

Autor: Redakcja w kategorii: Odszkodowania, Zdrowie i medycyna

Przykładowe zadośćuczynienie za skręcenie kręgosłupaPoszkodowani w wypadkach komunikacyjnych często poszukują odpowiedzi na pytanie, ile wynosi odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu.

O odszkodowaniu za uszczerbek na zdrowiu możemy mówić, jeśli chodzi o szkodę majątkową, np. koszty leczenia.

Natomiast w przypadku doznanej krzywdy odpowiednie będzie roszczenie o zadośćuczynienie. Jego wysokości jednak nie da się wyliczyć w prosty przewidywalny sposób, a wpływają na to okoliczności konkretnej sprawy.

Kazus skręconego kręgosłupa

Doszło do kolizji drogowej, w wyniku której poszkodowana doznała skręcenia części szyjnej kręgosłupa z uszkodzeniem aparatu więzadłowego szyi. Poszkodowanej zalecono unieruchomienie za pomocą kołnierza ortopedycznego.

Poszkodowana leczyła się ambulatoryjnie i pozostawała pod opieką lekarza ortopedy. Stwierdzono ograniczenie ruchu kręgosłupa i ból. Następnie przebywała na zwolnieniu lekarskim przez miesiąc i uczestniczyła w rehabilitacji.

Poszkodowana zażądała od ubezpieczyciela wypłaty zadośćuczynienia w kwocie 15 tyś. zł, jednak ubezpieczyciel wypłacił jedynie 4 tyś. zł. Poszkodowana wystąpiła na drogę sądową.

W wyniku postępowania ustalono, że poszkodowana w skutek wypadku doznała łącznie 8% trwałego uszczerbku na zdrowiu pod względem neurologicznym. Łączna kwota 15 000 zł zadośćuczynienia została przez sąd uznana za zasadną, wobec czego zasądził niedopłatę na rzecz poszkodowanej od ubezpieczyciela.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: “Ile wynosi odszkodowanie za skręcenie kręgosłupa?”.

***

Po przeczytaniu: “Przykładowe zadośćuczynienie za skręcenie kręgosłupa”, zapraszamy również do lektury:

Photo by Joyce McCown on Unsplash

Poprzedni wpis:

Następny wpis: