Biznes i firma na Ukrainie

Autor: Redakcja w kategorii: Biznes i firma, Spółki

Firma na UkrainieOsoby, które planują rozwój firmy w innym kraju, skupiają się gównie na aspektach takich, jak wzrost ekonomiczny, łatwość prowadzenia działalności, sprawiedliwy system sądowniczy czy podatkowy, ewentualnie poziom korupcji… Ukraina w tym momencie znajduje się w fazie wzrostu gospodarczego i jej notowania w skali globalnej na pod koniec bieżącego roku na pewno się poprawią. Nasz kraj zajmuje pod względem łatwości zakładania firmy 20 miejsce (Polska jest na 107 pozycji) – jest to zatem powód do dumy, ale i radości.

Na Ukrainie, jak i w Polsce, główną formą prowadzenia działalności jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Taką firmę na Ukrainie założyć można w prosty sposób. Procedura rejestracji spółki z o.o. zajmuje 1-2 dni. Wszystko załatwia się w jednym okienku.

Jednakże jeśli wątpisz w celowość prowadzenia pełnej działalności komercyjnej na ukraińskim rynku, dobrym rozwiązaniem może być utworzenie przedstawicielstwa swojej firmy na Ukrainie. Prawo ukraińskie przewiduje dwa typy takiego przedstawicielstwa: stałe i niekomercyjne. O zaletach tego rodzaju prowadzenia biznesu oraz różnicach między nimi napisałem sporo w moim blogu w artykule pt. Przedstawicielstwo firmy zagranicznej na Ukrainie. Zachęcam Cię do lektury!

Jeśli jednak planujesz pełniejsze zaangażowanie kapitałowe i organizacyjne, wówczas masz do wyboru kilka form prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki. Na pewno interesujące będą dla Ciebie formy spółki z dodatkową odpowiedzialnością, spółki pełnej i spółki komandytowej. O podstawowych różnicach w konstrukcji tych spółek napisałem szerzej w Założenie firmy i prowadzenie biznesu na Ukrainie >>

Wszystkie wymienione powyżej formy spółek są wykorzystywane w praktyce, a ich rejestracja jedynie w niektórych aspektach jest różna od rejestracji sp. z o. o., jednak również przebiega szybko i sprawnie. W najbliższym czasie planowane jest udoskonalenie regulacji działalności sp. z o. o i sp. z d. o., natomiast spółka pełna i komandytowa nadal będą funkcjonowały na dotychczasowych zasadach.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: