Zarząd powierniczy na Malcie i efekty w podatku CIT

Autor: Redakcja w kategorii: Biznes i firma, CIT, Podatki, Prawo dla biznesu, Spółki

W dzisiejszym wpisie zajmę się opisaniem modelu korporacyjnego, który służy do legalnego optymalizowania należności podatkowych. Jego podstawą jest zarząd powierniczy mający siedzibę na Malcie.

Czym jest zarząd powierniczy?

Zarząd powierniczy działa w ten sposób, że właściciel spółki przekazuje pełnienie funkcji zarządczych oraz reprezentacyjnych podmiotowi, który profesjonalnie zajmuje się powiernictwem. Podmiot taki zobowiązuje się do wykonywania swoich zadań zgodnie z poleceniami wspomnianego właściciela na podstawie stosownej umowy. Rzecz jasna w roli tych podmiotów występują pracownicy firm świadczących usługi z zakresu zarządu powierniczego w spółkach.

Gdzie odprowadzać podatki?

Zgodnie z przepisami ustaw podatkowych, a także umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, miejscem odprowadzania podatków (rezydencją podatkową spółki) staje się np. miejsce położenia siedziby jej faktycznego zarządu. W naszym przypadku będzie to Malta.

Jak wygląda to na Malcie?

Zarząd powierniczy na Malcie powoduje, że podatek odprowadzony musi być według takich stawek, jakie obowiązują w tym państwie. Podatek dochodowy od osób fizycznych na Malcie ma stawkę 35 %. Przepisy maltańskiego prawa podatkowego przewidują jednak zwrot 6/7 wartości uiszczonej należności, kiedy zarząd rzeczywiście jest wykonywany na Malcie. Wynika z tego, że wówczas stawka podatkowa wyniesie ostatecznie jedynie 5%.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: