Państwowa kompensata przysługująca ofiarom przestępstw

Autor: Redakcja w kategorii: Odpowiedzialność karna, Odszkodowania

Państwowa kompensata to pewnego rodzaju odszkodowanie pieniężne wypłacane osobom (lub ich najbliższej rodzinie), które na skutek przestępstwa (czynu zabronionego) poniosły śmierć, doznały ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, naruszenia czynności ciała lub rozstroju zdrowia na okres przekraczający 7 dni.

Państwowa kompensata przysługująca ofiarom przestępstw

Państwowa kompensata przysługująca ofiarom przestępstw

Kompensata ta nie może przekroczyć 25 000 zł, a gdy ofiara poniosła śmierć – kwoty 60 000 zł.

Kompensata ta jednak jest przyznawana w kwocie pokrywającej wyłącznie: utracone zarobki lub inne środki utrzymania, koszty związane z leczeniem i rehabilitacją, koszty pogrzebu.

Kompensatę przyznaje się w takiej wysokości, w jakiej osoba uprawniona nie może uzyskać pokrycia utraconych zarobków, innych środków utrzymania lub kosztów, od sprawcy lub sprawców czynu zabronionego, z tytułu ubezpieczenia lub ze środków pomocy społecznej, niezależnie od tego, czy sprawca lub sprawcy czynu zabronionego zostali ustaleni.

Kto wydaje państwową kompensatę?

Organem właściwym w sprawach o przyznanie kompensaty jest sąd rejonowy właściwy ze względu na miejsce stałego pobytu osoby uprawnionej do kompensaty.

          >>> Spłata kredytu frankowego nie oznacza tego, że tracisz prawo powołania się na niedozwolone postanowienia umowne – przeczytaj artykuł: Spłacony kredyt frankowy a pozew

Postępowanie to toczy się z udziałem prokuratora prowadzącego postępowanie przygotowawcze w sprawie o to przestępstwo.

Prokurator udziela osobie uprawnionej niezbędnych informacji w zakresie możliwości i warunków ubiegania się o kompensatę, udostępnia wzór formularza wniosku o przyznanie kompensaty oraz udziela ogólnej pomocy i informacji co do sposobu wypełnienia wniosku.

Kiedy złożyć wniosek o kompensatę?

Wniosek o kompensatę składa się do sądu w terminie 3 lat od dnia ujawnienia się skutków przestępstwa, nie później jednak niż w terminie 5 lat od dnia jego popełnienia, pod rygorem wygaśnięcia uprawnienia do żądania kompensaty.

Jakie dokumenty dołączyć do wniosku?

Do wniosku o kompensatę należy dołączyć odpis zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa, odpisy orzeczeń wydanych w postępowaniu karnym (lub przygotowawczym), odpisy zaświadczeń lekarskich lub opinii biegłych dotyczących doznania przez ofiarę uszczerbku na zdrowiu oraz inne dokumenty potwierdzające informacje zawarte we wniosku.

          >>> Poznaj wyjątkowe prawnicze podcasty!

Jeżeli o kompensatę pośmiertną ubiega się osoba najbliższa, dołącza ona do wniosku dokumenty potwierdzające fakt pozostawania osobą najbliższą ofiary lub oświadczenie o pozostawaniu z nią we wspólnym pożyciu.

Nadmienię jeszcze tylko, że osoba, której przyznano kompensatę z naruszeniem przepisów (czyli bezpodstawnie), jest obowiązana ją zwrócić.

A sama podlega odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń we wniosku o przyznanie tej kompensaty.

Szczegółowe zasady i tryb przyznawania tej kompensaty reguluje „Ustawa o państwowej kompensacie przysługującej ofiarom niektórych czynów zabronionych”.

Zdjęcie: Pixabay

***

Dział spadku, po co i dla kogo?

Zakładając hipotetycznie, iż zgodnie z treścią postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, czy zarejestrowanego aktu poświadczenia dziedziczenia otrzymaliśmy ½ czy ¼ udziału w spadku, co wtedy?

Jakie dalsze kroki należy podjąć, aby formalnie otrzymać udział w nieruchomości, czy w innym przedmiocie majątkowym wchodzącym w skład spadku?

O ile, gdy spadkobiercą jest jedna osoba, sytuacja jest przejrzysta [Czytaj dalej…]

Poprzedni wpis:

Następny wpis: