W kwestii Zakładowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (ZFRON), wynagrodzeń i Systemu Obsługi Dofinansowań powiedzieć, że dzieje się wiele, to tak jak nie powiedzieć nic.
Ostatnie tygodnie i wdrażanie nowych przepisów Polskiego Ładu to ogólnie trudny czas dla przedsiębiorców. Jednakże ci z nich, którzy zatrudniają osoby niepełnosprawne przeżywają szczególne zawirowania podatkowe.
Wszystko za przyczyną Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 7 stycznia 2022 roku w sprawie przedłużenia terminów poboru i przekazania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.
ZFRON vs Nowy Ład vs Rozporządzenie z dnia 7 stycznia 2022 roku
Chaos dotknął firmy zatrudniające osoby niepełnosprawne i korzystające z dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Czyli przedsiębiorstw, które przekazują środki z pobranych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych na ZFRON.
Na początku stycznia firmy wypłaciły wynagrodzenia za grudzień.
Pobrały zaliczki zgodnie ze świeżymi zasadami Polskiego Ładu.
Część z nich przekazała środki na Zakładowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Niektórym przedsiębiorcom zdołano już wypłacić środki na dofinansowanie do wynagrodzeń.
>>> Planujesz zakup nieruchomości? Wydatki nie kończą się na cenie mieszkania! Sprawdź, jakie opłaty na Ciebie czekają
Wtem weszło Rozporządzenie, które zmienia zasady gry.
Rozporządzenie z 7 stycznia 2022 roku – jak dokonać przeliczenia wynagrodzeń?
Do przychodu miesięcznego 12 800 złotych należy przeliczyć wynagrodzenia-zaliczki określając pobraną zaliczkę PIT-4 wg starych zasad i zasad z roku 2022 jednocześnie.
Jeżeli powstała zaliczka z Nowego Ładu jest wyższa niż ta obliczona na starych zasadach, podlega odroczeniu w czasie.
Płatnik pobiera od podatnika obliczoną na starych zasadach zaliczkę niższą. Sytuacja ta ma miejsce aż do miesiąca gdy powstanie różnica ujemna. Czyli zaliczka z Polskiego Ładu będzie niższa, niż ta obliczona na starych zasadach.
>>> Z różnych względów zdarza się, że spółka jawna musi zostać zamknięta. Jak jednak zrobić to najprościej? Przeczytaj w artykule: Spółka jawna rozwiązana bez likwidacji
Wysokość kwoty zmniejszającej podatek wynosi od 1 stycznia 2022 roku 425 złotych.
Problemem jest to, że zwrócona pracownikowi część zaliczki stanowi element wynagrodzenia. Może więc kolidować z artykułem 26a ust. 1a1.
Stanowisko Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych
W myśl oficjalnego stanowiska pracodawca, który wypłacił wynagrodzenie w ustawowym terminie 10 stycznia 2022 roku ma możliwość skorygowania zaliczek do 24 stycznia 2022 roku.
Ma je przeliczyć i wypłacić wedle zasad Rozporządzenia.
>>> Jak wygląda kwestia odpowiedzialności wykonawcy oprogramowania na gruncie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych?
Dzięki Rozporządzeniu pracownik zyskał możliwość złożenia wniosków o nieodraczanie terminów określonych rozporządzeniem.
Dzięki temu płatnik nie będzie dokonywał dopłat wynikających z Rozporządzenia.
Aby trzymać rękę na pulsie w sprawie nowych obowiązków nałożonych na przedsiębiorców zatrudniających osoby niepełnosprawne, odwiedzaj regularnie i czytaj blog Dofinansowanie do wynagrodzeń i nie tylko.
Możesz zacząć od artykułu Wynagrodzenia, SOD i ZFRON po Polskim Ładzie 🙂
Zdjęcie Etienne Girardet pochodzi z Unsplash
***
Przedawnienie należności komorniczych
Komornik prowadzi przeciwko tobie postępowanie egzekucyjne, zastanawiasz się kiedy następuje przedawnienie należności komorniczych?
Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Czy opłaty egzekucyjne dla komornika ulegają przedawnieniu? Czym są należności komornicze?
Są to opłaty egzekucyjne pobierane przez komornika w związku z prowadzeniem postępowania egzekucyjnego.
Co ważne, opłaty takie nie są roszczeniem w rozumieniu prawa cywilnego [Czytaj dalej…]