Spółka jawna rozwiązana bez likwidacji

Autor: Redakcja w kategorii: Biznes i firma, Prawo dla biznesu, Spółki

Z różnych względów zdarza się, że spółka jawna musi zostać zamknięta. Jak jednak zrobić to najprościej? Otóż można ją rozwiązać bez przeprowadzenia likwidacji. Ten właśnie sposób opiszę w niniejszym tekście. Więcej zaś na moim blogu Spółka jawna.

Aby to zrobić konieczne będzie podjęcie uchwały wspólników o rozwiązaniu spółki jawnej bez przeprowadzania jej likwidacji. Dzięki temu nie nastąpi otwarcie likwidacji spółki jawnej, nie będzie konieczne powoływanie likwidatora, oszczędzi się na obwieszczeniu o likwidacji, uniknie się też sporządzania sprawozdań.

Brzmi to bardzo prosto i w praktyce również może tak być. Wymaga się jednak zgody wspólników spółki. Warto dodatkowo spojrzeć na umowę spółki jawnej. Często bowiem rozwiązanie czy likwidacja spółki może być w niej uregulowana w sposób zupełnie inny – tutaj naprawdę wiele zależy od „fantazji” wspólników.

Jest na szczęście wyjście z tej sytuacji – można zmienić umowę spółki jawnej. Tyle, że nie zawsze ma się na to czas, albo wymaganą zgodę wspólników. Co więcej, po podjęciu uchwały o rozwiązaniu spółki jawnej, spółkę taką należy wykreślić z KRS korzystając z formularza KRS X2. Koszty wynoszą 300 złotych opłaty sądowej oraz 100 złotych za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Co ważne, spółka jawna przestaje istnieć nie z chwilą podjęcia uchwały, ale wykreślenia z KRS. Trzeba też pamiętać, że złożenie do rejestru samej uchwały wspólników z formularzem KRS X2 i opłatami to za mało. Prawdopodobnie nastąpi wówczas zwrot wniosku o wpis do KRS bądź wezwanie do uzupełnienia braków.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: