Zakażenie gronkowcem MSSA w szpitalu – jaki wyrok sądu?

Autor: Redakcja w kategorii: Błąd medyczny

Zakażenie gronkowcem występuje jako jedno z najczęstszych zakażeń szpitalnych. W tym wpisie przedstawimy historię mocodawczyni mecenas Alicji Sandomierskiej.

Zakażenie gronkowcem MSSA w szpitalu – jaki wyrok sądu?

Historia klientki

Klientka Pani mecenas miała zaplanowaną operację stawu barkowego, która przebiegła bez powikłań. Już kilka dni później pacjentka znalazła się w swoim domu.

W niedługi czas po wypisie okazało się, że mocodawczyni odczuwa bóle ramienia i wysoką gorączkę. Udała się do szpitala, w którym miała operację, tam zostały jej przepisane leki, lecz w trakcie ich przyjmowania stan pacjentki nie poprawił się.

Klientka odwiedzała jeszcze szpital kilkukrotnie, ale bagatelizowano jej dolegliwości.

Mocodawczyni udała się na prywatną wizytę lekarską, podczas której badanie USG wykazało wysięk w stawie – płyn w okolicach operowanego miejsca. Dokonano badań mikrobiologicznych. W wyniku badań potwierdzono nieliczny wzrost gronkowca złocistego (szczep MSSA), wrażliwych na metycylinę.

Pacjentka ponownie zgłosiła się do szpitala, gdzie została poddana leczeniu.

          >>> Zapoznaj się z najważniejszymi kwestiami dotyczącymi pozwów w procesach cywilnych o odszkodowanie medyczne

Postępowanie przedsądowe

W postępowaniu przedsądowym szpital oraz jego ubezpieczyciel odmówili dobrowolnej wypłaty. W związku z tym doszło do wytoczenia procesu przed sądem.

Co stwierdzili biegli sądowi?

Biegli stwierdzili, że zachodzi wysoki stopień prawdopodobieństwa, że do zakażenia powódki gronkowcem złocistym doszło w szpitalu.

Do zakażenia mogło zajść w sposób endogenny – zakażenie bakteriami ze skóry lub błon śluzowych pacjentki –  lub egzogenny – zakażenie szczepem gronkowca, którego źródłem mogło być środowisko szpitalne.

Biegli ustalili, że gdyby nie doszło do zakażenia gronkowcem złocistym pacjentki, to prawdopodobnie nie wystąpiłby uszczerbek na zdrowiu w postaci upośledzenia operowanego stawu i w następstwie zmian zwyrodnieniowych.

          >>> Sprawy o odszkodowania za szkody medyczne przedawniają się z upływem lat trzech od chwili, kiedy zyskujemy wiedzę o szkodzie i osobie, która jest odpowiedzialna za jej naprawienie. Sprawdź jak zapobiec przedawnieniu roszczenia

Wyrok sądu

Sąd uznał zgłoszone żądania za uzasadnione i zasądził na rzecz mocodawczyni kwotę 65 tys. zadośćuczynienia i 2, 800 zł odszkodowania. Ponadto sąd ustalił w wyroku odpowiedzialność na przyszłość.

Chcesz dowiedzieć się więcej o okolicznościach historii klientki mecenas Sandomierskiej odwiedź blog Zakażenie w szpitalu i przeczytaj artykuł Zadośćuczynienie i odszkodowanie za zakażenie gronkowcem złocistym MSSA – z życia wzięte.

Zdjęcie Kelly Sikkema pochodzi z Unsplash

***

Uszczerbek na zdrowiu. Najważniejsze informacje o odszkodowaniu

Najważniejsze wiadomości o odszkodowaniu za uszczerbek na zdrowiu. Czym jest uszkodzenie ciała i rozstrój zdrowia?

Uszkodzenie ciała polega na naruszeniu integralności cielesnej, np. złamanie ręki.

Są nim także utrata lub naruszenie powłoki cielesnej narządów wewnętrznych.

Rozstrój zdrowia jest zakłóceniem funkcjonowania organizmu ludzkiego. To szkoda osobowa, która nie objawia się widocznym uszkodzeniem ciała i poszczególnych organów [Czytaj dalej…]

Poprzedni wpis:

Następny wpis: