Wynagrodzenie ryczałtowe w inwestycjach realizowanych w trybie „zaprojektuj i wybuduj”

Autor: Redakcja w kategorii: Prawo budowlane

Wynagrodzenie ryczałtowe ma charakter sztywny. Oznacza to, że nie podlega ani podwyższeniu ani obniżeniu.

Co szczególnie ważne – jest niezależne od faktycznych kosztów wykonania robót.

Szczególnie w inwestycjach realizowanych w trybie „zaprojektuj i wybuduj” jest widoczne, że wynagrodzenie ryczałtowe obciąża zarówno wykonawcę jak i inwestora.

Wynagrodzenie ryczałtowe w inwestycjach realizowanych w trybie „zaprojektuj i wybuduj”

Wynagrodzenie ryczałtowe a orzecznictwo

W materii wynagrodzenia ryczałtowego orzecznictwo jest zdecydowanie jednolite.

To, że zarówno wykonawca jak i zamawiający nie mogą żądać podwyższenia lub obniżenia tego wynagrodzenia było nieraz podnoszone.

Na przykład w wyrokach Sądu Najwyższego z dnia 20 listopada 1998 roku czy z dnia 11 stycznia 2017 roku.

„Zaprojektuj i wybuduj”

W inwestycjach tego typu wykonawca w ofercie przedstawia wysokość oczekiwanego wynagrodzenia za wykonanie całości zadania. Czyli za zaprojektowanie i wybudowanie przedmiotu umowy.

Jak można się domyślić, ze względu na to że projekt danej inwestycji ma dopiero powstać, to ustalenie etapów jej powstawania jest zadaniem wysoce trudnym. A co za tym idzie problematyczne jest również ustalenie rzetelnego wynagrodzenia za ich wykonanie. Nieznany jest ostateczny koszt wybudowania inwestycji.

          >>> Sprawdź z jakich rozwiązań możesz skorzystać, jeśli chcesz skutecznie odstąpić od umowy o roboty budowlane

W momencie składania oferty czy zawierania umowy tak naprawdę nie wiadomo jak będzie wyglądał i ile będzie kosztował produkt finalny.

To od decyzji wykonawcy zależy wycena poszczególnych etapów robót – nie musi opierać się o żaden kosztorys.

Wynagrodzenie ryczałtowe kalkulowane jest po dokładnej analizie uwzględniającej wszystkie ryzyka związanie z realizacją trybu „zaprojektuj i wybuduj”. Także te które są skutkiem braku możliwość podwyższenia lub obniżenia tego wynagrodzenia.

Ryzykiem wynagrodzenia ryczałtowego objęty jest wykonawca – co raczej logiczne. Bo na początkowym etapie, gdy decyduje się na wynagrodzenie, nie zna faktycznych kosztów inwestycji.

          >>> Odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej – jakie są szanse na pozytywne zakończenie sprawy? Sprawdź we wpisie: Czy warto złożyć odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej?

Ale ryzykiem obciążony jest również inwestor – wykonawca bowiem może nie tylko wykonać roboty budowlane w cenie rynkowej lecz również zarobić na nich ogromna marżę.

Podsumowując, należy dokładnie przemyśleć zastosowanie wynagrodzenia ryczałtowego, w szczególności w inwestycjach typu „zaprojektuj i wybuduj” w 2022 roku przy szalejącej inflacji.

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj artykuł Wynagrodzenie ryczałtowe a faktyczna wartość robót budowlanych. Znajdziesz go na blogu Spółka budowlana.

Zdjęcie Josue Isai Ramos Figueroa pochodzi z Unsplash

***

Najem lokalu użytkowego – kiedy właściciel może podwyższyć Twój czynsz?

Wzrost cen sprawił, że wielu właścicieli, którzy wynajmują lokale użytkowe, podejmuje kroki, aby podwyższyć czynsz najmu lokalu użytkowego.

Najemcy obawiają się i zastanawiają czy i kiedy zostanie zwiększony ich czynsz.

Sprawdź jak ta kwestia została rozwiązana przez prawo.

Po pierwsze musisz jeszcze raz przeczytać swoją umowę i sprawdzić [Czytaj dalej…]

Poprzedni wpis:

Następny wpis: