Najem lokalu użytkowego – kiedy właściciel może podwyższyć Twój czynsz?

Autor: Redakcja w kategorii: Działalność gospodarcza

 

Najem lokalu użytkowego

Wzrost cen sprawił, że wielu właścicieli, którzy wynajmują lokale użytkowe, podejmuje kroki, aby podwyższyć czynsz najmu lokalu użytkowego. Najemcy obawiają się i zastanawiają czy i kiedy zostanie zwiększony ich czynsz. Sprawdź jak ta kwestia została rozwiązana przez prawo.

Najem lokalu użytkowego – umowa jest najważniejsza

Po pierwsze musisz jeszcze raz przeczytać swoją umowę i sprawdzić czy ten dokument reguluje zasady najmu.

Jeżeli tak, to znajdziesz w umowie klauzulę waloryzacyjną, która wskażę co jaki czas i o ile Twój czynsz będzie rosnąć.

Jeśli chodzi o najem lokalu użytkowego, to często takim punktem odniesienia dla klauzuli waloryzacyjnej jest wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych. Zostaje on ustalony przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego i ogłaszany w Dzienniku Urzędowym RP „Monitor Polski”.

Przepisy Kodeksu cywilnego

W sytuacji, gdy w umowie nie ma zapisu o regulacji wysokości czynszu, to następuje ona według zasad Kodeksu cywilnego.

Jeżeli właściciel chce podwyższyć Twój czynsz, to będzie musiał wypowiedzieć Ci dotychczasową wysokość czynszu, najpóźniej na miesiąc naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego. Zarazem złoży oświadczenie o podwyższeniu czynszu. Jeśli jako najemca nie będziesz chciał zaakceptować podwyższenia czynszu, to umowa najmu wygaśnie po upływie okresu wypowiedzenia.

Powyższe rozwiązanie ma charakter dyspozytywny. Oznacza to, że strony umowy mogą modyfikować w ustawie zastosowanie tych przepisów. Dla przykładu mogą ustalić inne terminy wypowiedzenia, niż te wskazane w ustawie.

Najem lokalu użytkowego – o czym warto pamiętać przed podpisaniem umowy?

Przed podpisaniem umowy przeanalizuj jej zapisy. Szczególnie te mówiące o wysokości czynszu i możliwości jego podwyższenia w trakcie trwania umowy.

Pamiętaj o tym, że nie tylko to, co zostało ujęte w umowie ma znaczenie, ale również to, czego nie wyłączono lub nie zmieniono, a wynika z przepisów prawa.

Zamieszczenie klauzuli waloryzacyjnej w umowie jest dla Ciebie korzystne jako dla wynajmującego lokal użytkowy. Po prostu ogranicza działanie przepisów wynikających z Kodeksu cywilnego – obowiązuje to, co zostało zawarte w umowie.

Kolejną ważną kwestią jest częstotliwość zmian czynszu. Zadbaj o to, żeby zapis o częstotliwości zmian znalazł się w Twojej umowie – przepisy bowiem nie regulują tej kwestii, więc wynajmujący mógłby podwyższać czynsz, kiedy chce.

Jeśli chcesz dowiedzieć się o tym, jak założyć i prowadzić gabinet psychologiczny i czytać więcej praktycznych porad jak te zawarte w niniejszym wpisie – zapoznaj się z blogiem Prawo w gabinecie psychologa. Zacznij lekturę od artykułu Najem gabinetu – czy wynajmujący może podwyższyć czynsz?

📌

Po przeczytaniu „Najem lokalu użytkowego – kiedy właściciel może podwyższyć Twój czynsz?”, zapraszamy również do lektury:

Jak obliczyć okres wypowiedzenia umowy liczony w tygodniach, miesiącach, latach, a jak ten liczony w dniach?

Jak krew w piach? Nie tym razem! Przedsiębiorca sprzedający piasek i żwir wygrywa w sądzie

Photo by Aaron Sousa on Unsplash

Poprzedni wpis:

Następny wpis: