Wojna na Ukrainie uderza także w polskie budownictwo! Wniosek o zmianę umowy w zamówieniach publicznych

Autor: Redakcja w kategorii: Biznes i firma

Skutki wojny na Ukrainie niosą ze sobą także problemy, o których nie myślimy w pierwszej kolejności. Jednymi z nich są trudności dla wielu wykonawców budowlanych.

Czy obecna sytuacja wynikła z agresji Rosji na Ukrainę jest podstawą do zmiany umowy zawartej po przeprowadzonym przetargu?

Co należy zrobić, aby złożyć wniosek o zmianę umowy?

Wojna na Ukrainie uderza także w polskie budownictwo  –  wniosek o zmianę umowy w zamówieniach publicznych

Wojna na Ukrainie – jakie skutki niesie dla wykonawców?

Wojna na Ukrainie spowodowała negatywne skutki dla gospodarki, takie jak: odpływ pracowników z Ukrainy, niedobór materiałów (szczególnie stalowych), wzrost cen materiałów. Także polityka gwarancyjna i kredytowa została zaostrzona przez instytucje finansowe.

W związku z tym wykonawcy kontraktów publicznych mają obecnie nieliche problemy związane z realizacją zamówienia za cenę oferowaną przed wybuchem wojny oraz z terminami wykonania zamówienia.

Wniosek o zmianę umowy – przesłanki

Co do zasady zmiany umowy w sprawie zamówienia publicznego są zakazane, chyba, że spełni się określone przesłanki. W takim przypadku wniosek o zmianę umowy może dotyczyć modyfikacji terminów wykonania oferty jak i zmianę wysokości wynagrodzenia.

          >>> Odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej – jakie są szanse na pozytywne zakończenie sprawy? Sprawdź we wpisie: Czy warto złożyć odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej?

Przesłanka I

Najbezpieczniejszą przesłanką jest okoliczność w której zamawiający z góry przewidział możliwość wprowadzenia zmian do umowy.

Przeanalizuj więc swój kontrakt i odnajdź w nim fragment na temat możliwych zmian. Jeżeli nie zawiera on takiej podstawy to sprawdź, czy spełniasz warunki przesłanki nr II.

Przesłanka II

Kolejna przesłanka jest nakreślona w artykule 455 ust. 1 pkt 4 ustawy prawo zamówień publicznych.

Dopuszczalna jest zmiana umowy bez przeprowadzenia nowego postępowania o udzielenie zamówienia: (…) jeżeli konieczność zmiany umowy spowodowana jest okolicznościami, których zamawiający, działając z należytą starannością, nie mógł przewidzieć, o ile zmiana nie modyfikuje ogólnego charakteru umowy a wzrost ceny spowodowany każdą kolejną zmianą nie przekracza 50% wartości pierwotnej umowy

Czyli, żeby spełnić tę przesłankę należy uskutecznić trzy warunki:

  • wykazać, że konieczność zmiany umowy wynika z okoliczności, których nie można było przewidzieć
  • zmiana nie może modyfikować ogólnego charakteru umowy
  • wzrost cen nie może przekroczyć 50% wartości pierwotnej umowy.

Jeśli Twój wniosek spełni te trzy warunki, to dopuszczalną będzie zmiana kontraktu!

          >>> Sprawdź z jakich rozwiązań możesz skorzystać, jeśli chcesz skutecznie odstąpić od umowy o roboty budowlane

Udokumentuj wniosek o zmianę umowy

Pamiętaj, że musisz złożyć zarówno wniosek o zmianę umowy jak i dołączyć do niego dowody. Muszą być konkretne i dotyczyć Twojego przedsiębiorstwa.

Im więcej dowodów przedstawisz, tym bardziej jest prawdopodobna zmiana umowy przez zamawiającego.

Chcesz dowiedzieć się więcej o prawie zamówień publicznych? Zapoznaj się z blogiem Odwołanie do KIO. Rozpocznij lekturę od artykułu Wojna na Ukrainie – możliwość zmiany umowy.

Zdjęcie Scott Blake pochodzi z Unsplash

***

Jak rozliczyć roboty dodatkowe przy wynagrodzeniu ryczałtowym?

Jeżeli zastanawiasz się, jak rozliczyć roboty dodatkowe przy wynagrodzeniu ryczałtowym, to ten artykuł jest dla Ciebie.

Przepisy nie definiują robót dodatkowych.

Niemniej jednak, sądy stoją na stanowisku, że co do zasady nie ma przeszkód do skutecznego domagania się przez wykonawcę (podwykonawcę), wynagrodzenia za roboty nieprzewidziane w umowie [Czytaj dalej…]

Poprzedni wpis:

Następny wpis: