Upadłość konsumencka a utrata mieszkania

Autor: Redakcja w kategorii: Windykacja

Upadłość konsumencka

Jeżeli ogłosisz upadłość konsumencką, to zarząd nad Twoim majątkiem, który teraz stanowi masę upadłości, będzie sprawował syndyk. Syndyk zajmie się wszelkimi czynnościami związanymi z likwidacją Twojego majątku.

W składzie masy upadłości znajduje się majątek należący do Ciebie jako upadłego w dniu ogłoszenia upadłości oraz nabyty przez Ciebie podczas trwania postępowania upadłościowego.

Jeżeli zdecydujesz się więc na upadłość, musisz pamiętać o tym, że prawdopodobieństwo utraty Twojego dotychczasowego miejsca zamieszkania jest naprawdę wysokie.

Jednak czy upadłość konsumencka zawsze oznacza utratę mieszkania?

Wyłączenie mieszkania z masy upadłości

Likwidacja masy upadłości służy zaspokojeniu wierzycieli z ceny uzyskanej ze zbycia składników masy. Prawo upadłościowe przewiduje jednak kilka wyjątków i możliwości wyłączenia pewnych składników z masy upadłości.

O tym jakie składniki masy upadłościowej zostaną wyłączone decyduje w drodze postanowienia sędzia-komisarz. Dzieję się tak wtedy, gdy nieruchomość lub jej ułamkowa część są trudno zbywalne lub wręcz niezbywalne.

W jakich okolicznościach sędzia-komisarz postanawia o wyłączeniu mieszkania z masy upadłości?

Mogą o tym przesądzić np. skomplikowane sytuacje majątkowo-rodzinne konsumenta, które przedłużają postępowanie likwidacyjne. Jednak musi być spełnione kilka warunków. Sytuacja ma miejsce, gdy mieszkanie/dom rodzinny nie zostało zbyte z zachowaniem przepisów ustawy – czyli pomimo kilkukrotnych prób sprzedaży nie zgłosił się żaden nabywca. Ale co równie ważne, dalsze trwanie postępowania byłoby niekorzystne dla wierzycieli ze względu na rosnące koszty obsługi masy upadłości.

Sędzia-komisarz będzie decydował o niezbywalności danej nieruchomości biorąc pod uwagę okoliczności każdej konkretnej sprawy. Charakter każdej sprawy jest oceniany indywidualnie. W jednym przypadku wystarczy, że syndyk zorganizuje trzy przetargi sprzedaży mieszkania, które nie zakończą się jego sprzedażą, w innym przypadku niewystarczającym będzie podjęcie dziesięciu prób sprzedaży.

Dla Ciebie, jako dla osoby, która ogłosiła upadłość konsumenta, najważniejsze jednak będzie to, że gdy sędzia-komisarz wyłączy mieszkanie z masy upadłości, to odzyskasz do niego wszelkie atrybuty związane z prawem własności. Znów będziesz mógł zarządzać nieruchomością, korzystać z niej i nią rozporządzać.

Syndyk sprzedaje Twoje mieszkanie – co wtedy?

W sytuacji gdy jesteś osobą fizyczną, a syndyk sprzeda Twoją nieruchomość, możesz złożyć wniosek do sędziego-komisarza o przydzielenie Ci kwoty na czynsz uzyskanej ze sprzedaży Twojego byłego majątku. Będzie ona odpowiadać przeciętnemu czynszowi najmu lokalu mieszkalnego w podobnym standardzie do poprzedniego w Twojej lub sąsiedniej miejscowości. Kwotę czynszu przyznaje się na okres od dwunastu do dwudziestu czterech miesięcy.

Co ważne, chodzi o nieruchomość w której zamieszkiwałeś, jednak nie ma przy tym znaczenia, czy byłeś tam zameldowany.

Reguły wydzielenia przedmiotowej kwoty na czynsz opisuje prawo upadłościowe. Ustala ją sędzia-komisarz, a bierze wtedy pod uwagę warunki takie jak:

  • liczbę osób pozostających na utrzymaniu upadłego, jego ogólne potrzeby mieszkaniowe. Osoby te niekoniecznie muszą być spokrewnione
  • zdolności zarobkowe upadłego
  • wysokość sumy pieniędzy uzyskanej ze sprzedaży nieruchomości
  • opinia syndyka.

Innymi słowy, należy stosownie umotywować przedmiotowy wniosek.

Kiedy wypłacą Ci środki pieniężne?

Jeśli Twój wniosek został rozpatrzony pozytywnie, to otrzymasz pieniądze dopiero gdy opuścisz zajmowane przez Ciebie lokum. Kwotę wypłacą Ci do rąk własnych lub na wskazany rachunek bankowy. Najczęściej przekazywana jest jednorazowo, a nie miesięcznie. Nie podlega ona planowi podziału.

Jeżeli fundusze masy upadłościowej na to pozwalają , to istnieje możliwość wypłacenia upadłemu zaliczki na poczet wydzielonej kwoty przed zbyciem przez syndyk lokalu mieszkalnego.

Zapoznaj się z blogiem Upadłość konsumencka. Zacznij od lektury artykułu o tytule Czy upadłość konsumencka zawsze oznacza utratę mieszkania?

📌

Po przeczytaniu „Upadłość konsumencka a utrata mieszkania”, zapraszamy również do lektury:

Pieniądze z programu Rodzina 500+ a egzekucja komornicza

Czym jest e-sąd i elektroniczne postępowanie upominawcze?

Photo by Patrick Perkins on Unsplash

Poprzedni wpis:

Następny wpis: