Upadłość konsumencka – oddalenie wniosku

Autor: Redakcja w kategorii: Pozostałe, Prawa konsumenta, Prawo dla każdego

W niniejszym wpisie postanowiłam szerzej opisać problematykę oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej przez sąd.

Upadłość konsumencka – oddalenie wniosku

Upadłość konsumencka – oddalenie wniosku

Sąd podczas rozpatrywania wniosku o upadłość konsumencką bada głównie przyczyny wystąpienia i pogłębienia się stanu niewypłacalności dłużnika.

W sytuacji, kiedy sąd uzna, że przyczyny takie powstały przez zawinione działanie dłużnika bądź choćby jego rażące niedbalstwo – wniosek zostanie oddalony.

Podobnie stanie się także w kilku innych przypadkach:

  • jeśli przez okres 10 lat przed złożeniem wniosku wobec dłużnika umorzono postępowanie upadłościowe z przyczyny innej niż z wniosku tego dłużnika
  • jeśli dłużnik nie wykonał planu spłaty, przez co ten umorzono
  • jeśli dłużnik mimo ciążącego na nim obowiązku, nie złożył we właściwym terminie wniosku o ogłoszenie upadłości, co jest warunkiem dotyczącym przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, którzy wniosku nie złożyli bądź złożyli wniosek przekraczając ustawowy termin oraz osób umocowanych do reprezentowania przedsiębiorców (jak dla przykładu prezes spółki z o. o.)
  • jeśli dłużnik dokonał czynności prawnej uznanej przez Sąd za czynność dokonaną z pokrzywdzeniem wierzyciela (jak dla przykładu darowizna nieruchomości na rzecz osób najbliższych dla uniknięcia egzekucji z tej nieruchomości).

          >>> Sprawdź z jakich rozwiązań możesz skorzystać, jeśli chcesz skutecznie odstąpić od umowy o roboty budowlane

Co istotne, przesłanki te nie są bezwzględne.

Oznacza to, że Sąd nawet przy ich wystąpieniu może w wyjątkowych przypadkach przeprowadzić postępowanie upadłościowe. Warunkiem jest, by przeprowadzenie postępowania uzasadniały względy słuszności bądź względy humanitarne.

Zdjęcie: Steve Johnson

***

Upadłość konsumencka. Jak napisać wniosek?

Czy ogłoszenie upadłości jest możliwe tylko w przypadku przedsiębiorców? Nie – mogą to zrobić także osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Jest to tzw. upadłość konsumencka.

Procedurę rozpoczyna złożenie wniosku, który musi spełnić konkretne wymogi [Czytaj dalej…]

Poprzedni wpis:

Następny wpis: