Zastanawiasz się co zrobić gdy kontrahent ogłasza upadłość? Więcej informacji na ten temat znajdziesz w moim artykule Upadłość dłużnika – i co dalej?
Czy można się przygotować na upadłość dłużnika?
Sprzedając swoje towary i usługi najlepiej pobierać zaliczki. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe. Warto sprawdzać zaległości kontrahentów i reagować na bieżąco.
Rozsądnym poręczenie mogą być przewłaszczenie na zabezpieczenie, zastrzeżenie własności rzeczy sprzedanej lub prawo zastawu. Ogłoszenie upadłości łamie wiele zabezpieczeń ze względu na przepisy prawa upadłościowego.
Utrata wierzytelności przy upadłości dłużnika
Po ogłoszeniu splajtowania przez kontrahenta można zgłosić wierzytelności do masy upadłości. Należy dostarczyć zgłoszenie syndykowi (niem. Insolvenzverwalter).
Z reguły syndyk sam po sprawdzeniu ksiąg upadłego ponagla wierzycieli do zgłaszania wierzytelności.
>>> Międzynarodowe postępowanie sądowe – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
Samo zgłoszenie wierzytelności nie narzuca szczególnej formy. Syndyk będzie chciał, żeby zostało napisane po niemiecku. Należy opisać w nim należności i dołączyć kopie dokumentów potwierdzających wykonanie umowy.
Czas zgłaszania wierzytelności
W ogłoszeniu o otwarciu postępowania upadłościowego lub w informacji od syndyka znajdziesz termin zgłoszenia wierzytelności. Jeśli nie zdążysz zgłosić wierzytelności w podanym terminie, możesz to zrobić, do czasu aż postępowanie upadłościowe się toczy.
Co dalej po zgłoszeniu wierzytelności?
Jedyne co możemy wtedy zrobić to czekać. Postępowania upadłościowe trwają bardzo długo. Syndyk musi sprzedać masę upadłości i podzielić pozostałe dobra pomiędzy wierzycieli odpowiednio do zgłoszonych przez nich roszczeń.
Następstwo podatkowe
Czy warto zgłaszać wierzytelności do masy upadłościowej?
>>> Sprawdź, jakie podmioty posiadają zdolność restrukturyzacyjną i zdolność upadłościową
Sądzę, że warto. Przede wszystkim warto starać się, aby odzyskać choć część należności.
Przyłączenie wierzytelności przez syndyka na listę wierzytelności uzasadnia jej nieściągalność.
Co w oparciu o przepisy podatkowe jest jednym z warunków zakwalifikowania należności w ciężar kosztów podatkowych.
Jeśli próbujesz znaleźć dłużnika na terenie Niemiec, to zachęcam do przeczytania „Jak znaleźć dłużnika w Niemczech?” oraz Jak znaleźć dłużnika w Niemczech – cz. 2.
Zdjęcie Jp Valery pochodzi z Unsplash
***
Najważniejsze jest postępowanie w I instancji
Dziś kilka słów na temat postępowania sądowego. Istotnych słów.
Otóż wbrew powszechnemu społecznemu przekonaniu postępowanie odwoławcze (apelacyjne) nie jest nowym postępowaniem w sprawie.
Czyli odwoływanie się od wyroku sądu I instancji nie powoduje jej rozstrzygania od nowa.
Najważniejsze jest postępowanie w I instancji Celem postępowania odwoławczego jest zweryfikowanie poprawności wydanego orzeczenia przez sąd I instancji [Czytaj dalej…]